Materiał Partnera

Jak obliczyć koszty budowy domu?

Jak obliczyć koszty budowy domu?

Osoby przystępujące do budowy własnego domu stają przed niełatwym zadaniem oszacowania kosztów tego przedsięwzięcia. Czasem wystarczy zrobić przybliżone obliczenia, ale są też przypadki, że np. bierzemy z banku kredyt na ten cel i potrzebne są nam dokładne dane dotyczące planowanych wydatków na dom. Co przy takich szacunkach zawsze należy wziąć pod uwagę? Podpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Koszty stałe budowy

Niezależnie od tego, gdzie planujemy budowę domu i jak on będzie wyglądał, pewne koszty są stałe i ich nie unikniemy. Po pierwsze, potrzebna będzie własna działka na dom. Jeśli mamy to szczęście posiadać działkę pod budowę np. od rodziców, zaoszczędzimy, jeśli nie, trzeba liczyć się z tym wydatkiem. Ceny ziemi są dziś różne, i zależą w dużej mierze od lokalizacji: im jest on atrakcyjniejsza, tym za działkę zapłacimy więcej. Dużą popularnością wśród planujących budowę cieszą się tereny w okolicach dużych miast lub dobrze z nimi skomunikowane, działki w takich miejscach do tanich nie należą. Kiedy już mamy własną działkę, warto zwrócić uwagę na rodzaj gruntu, bo w przypadku np. grząskiej ziemi może być trudniej wykopać fundamenty, co podniesie nam również koszty budowy domu.

Kosztorys budowy

Jak podpowiada nam ekspert z firmy TS-koncept: jeśli chodzi o szacowanie kosztów produktów i usług związanych z budową, warto przygotować dokładny plan wydatków w formie kosztorysu. Co prawda sprawdzenie cen materiałów budowlanych czy robocizny może być czasochłonne, jeśli jednak zależy nam na dokładnych wyliczeniach, to jedyny skuteczny sposób. Przygotowanie takiego kosztorysu można też zlecić specjalistom, nie jest to droga usługa, a otrzymamy rzetelne informacje dotyczące przewidywanych kosztów zaprezentowane w przystępnej formie.

Różne technologie – różny koszt

Przy szacowaniu kosztów budowy należy mieć na uwadze, że wszystkie najważniejsze elementy konstrukcji domu – od fundamentów po dach – mogą być wykonane w różny sposób, i tym samym generować różne koszty. Dlatego pewne decyzje trzeba podjąć już na początku. Przy fundamentach możemy wybierać między wylewaniem betonu na deskowanie a bloczkami betonowymi, z kolei dostępne technologie budowy ścian wewnętrznych to m.in. bloczki z betonu komórkowego i bloczki z ceramiki, a ścian zewnętrznych – beton komórkowy, pustaki z ceramiki, pustaki z keramzytobetonu. Rożne opcje do wyboru dotyczą również stropów: za najmniej kosztowną z nich uważne są stropy prefabrykowane z płyt kanałowych. Duże koszty generują zwykle pokrycia dachowe, musimy się tu liczyć z wydatkiem rzędu około 40 tysięcy złotych. Najpopularniejsze z nich to dachówka ceramiczna i cementowa oraz tańszy od nich gont bitumiczny. Elementem, który trzeba również uwzględnić w kosztorysie, jest stolarka okienna i drzwi: tu ceny zależą od ilości potrzebnych okien, ale też od tego, jaki materiał wybierzemy i czy potrzebujemy również okien dachowych.  

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz