Artykuł sponsorowany

Jak nauczyć dziecko pić z kubka?

Jak nauczyć dziecko pić z kubka?

Picie z kubeczka jest ważną czynnością, którą każde dziecko musi opanować – im szybciej, tym lepiej dla jego zdrowia i z perspektywy prawidłowego rozwoju aparatu mowy. Niektórym maluchom przychodzi to naturalnie, inne mają trudności lub niechętnie rezygnują z butelki na rzecz kubka. Jak ułatwić im przyswojenie tej umiejętności? Przygotowaliśmy dla was garść cennych porad.

Dlaczego picie z kubka jest zdrowsze niż korzystanie z butelki? 

Picie z kubka ma wiele zalet, w przeciwieństwie do zbyt długiego korzystania z butelki ze smoczkiem. Szybka nauka „dorosłego” sposobu picia pozytywnie wpływa na rozwój zgryzu i aparatu mowy, wymuszając prawidłową pracę języka, warg, żuchwy oraz właściwy sposób oddychania i połykania. Wszystko to zaprocentuje, gdy maluch podrośnie i zacznie mówić. Ponadto picie z kubka ogranicza ryzyko pojawienia się próchnicy, ponieważ napój jest w ustach znacznie krócej, niż gdy dziecko ssie z butelki. Warto wiedzieć, że korzystanie ze smoczka nie angażuje wszystkich ważnych z punktu widzenia rozwoju mowy mięśni, dlatego z butelką trzeba się w odpowiednim czasie pożegnać. Pomocą w tym procesie mogą być logopedyczne akcesoria do nauki picia.

Kiedy można zacząć naukę picia z kubeczka? 

Skoro picie z butelki nie jest korzystne dla malucha, kiedy nadchodzi moment na wprowadzenie kubka? Pierwsze próby można podejmować, gdy tylko dziecko nauczy się stabilnie siedzieć i przyjmować pokarmy łyżeczką, czyli wkrótce po rozpoczęciu rozszerzania diety. Dzieci karmione piersią w ogóle nie muszą uczyć się picia z butelki – jeśli jest taka możliwość, lepiej od razu wprowadzić kubek. Pediatrzy stoją na stanowisku, że dobrym momentem całkowitego zakończenia picia z butelki jest ukończenie przez dziecko roku. Zbyt długie zwlekanie z przejściem na picie z kubka może stać się przyczyną powstania silnego nawyku i buntu dziecka przed zmianą sposobu picia.

Pierwsze próby krok po kroku 

Jak zacząć naukę picia z kubeczka? Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odpowiedni kubek – lekki, nie za duży i odporny na stłuczenie. Dobrze sprawdza się kubek logopedyczny dostępny w sklepie Komlogo.

Pierwsze próby polegają na delikatnym oparciu brzegu kubka na dolnej wardze dziecka i przechyleniu go tak, by płyn dotarł do ust, ale się do nich nie wlał – maluch powinien sam ściągnąć go górną wargą. Dziecko musi być wyprostowane i spokojne, żeby się nie zakrztusiło. Jeśli ma problemy z piciem wody, warto spróbować podać mu coś gęstszego, np. koktajl lub kaszkę. Pamiętajmy, by dać dziecku czas i wykazać się dużą cierpliwością.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz