Materiał Partnera

Jak naprawić uszkodzoną biżuterię?

Jak naprawić uszkodzoną biżuterię?

Biżuteria to element, który uzupełnia stylizację, dodając jej jednocześnie większej elegancji. Można w ten sposób przemienić stylizację, która noszona jest na co dzień na taką, która pasuje także na większe wyjście. Należy jednak pamiętać, że aby biżuteria pełniła funkcję szykownego dodatku, trzeba o nią dbać. Podpowiadamy, w jaki sposób można naprawić uszkodzoną biżuterię tak, aby przywrócić jej dawny blask.

Co wchodzi w zakres usług jubilerskich?

Profesjonalna naprawa biżuterii powinna mieć miejsce w pracowni jubilerskiej, która zajmie się zarówno łańcuszkami, bransoletkami, pierścionkami, jak i kolczykami i innymi drobnymi elementami biżuterii. Uszkodzenia biżuterii mogą mieć różny stopień skomplikowania, rozpoczynając od potrzeby polerowania i oczyszczania, aż po naprawienie zerwania i pęknięcia, przez co zakres usług pracowni jubilerskich także jest różny.

Jak podkreśla ekspert z Pracownii Złotniczej 1064: Rekonstrukcji oraz naprawie podlegają zarówno stare ozdoby stanowiące pamiątki rodzinne, jak i nowe wyroby ze złota i srebra. Ma to miejsce bez względu na stopień skomplikowania uszkodzeń i wiek tych elementów.

Jubilerzy zajmują się lutowaniem zerwanych łańcuszków oraz bransoletek, a także pękniętych kolczyków, pierścionków i sygnetów. W skład usługi jubilerskiej wchodzi także między innymi skrócenie wisiorka, powiększenie lub pomniejszenie pierścionka, a także poprawienie widoczności grawerunku. Jubilerzy wymieniają także zapięcia elementów biżuterii, dorabiają poszczególne jej ogniwa, polerują ją i czyszczą tak, aby odzyskała świeżość.

Od czego zależy proces naprawy biżuterii?

Naprawa uszkodzonej biżuterii wygląda różnie w zależności od tego, jakiego elementu kosztowności dotyczy i co konkretnie należy z nim zrobić. Wszelkie wyroby wymagające renowacji należy przynieść do pracowni jubilerskiej wraz z częściami, które zostały uszkodzone lub zerwane i które na nowo trzeba połączyć. Jubiler podpowie, jak będzie przebiegał proces naprawy oraz przedstawi wstępną wycenę za wykonanie danej usługi.

Warto pamiętać, że naprawa biżuterii wymaga nie tylko precyzji, ale i czasu. Z tego względu nie odbywa się na poczekaniu. Jubiler wskazuje szacunkowy koszt swojej usługi, a także orientacyjny czas jej trwania. Oba te parametry mogą się zmienić w momencie, gdy okaże się, że potrzebna jest większa ilość surowca. Czasem zdarza się, że uszkodzona biżuteria, która została oddana do naprawy, wymaga przerobienia w całości. Profesjonalny jubiler jest w stanie wykonać taką usługę i sprawić, że pierścionek, naszyjnik lub bransoletka będą wyglądać jak nowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz