Artykuł sponsorowany

Jak należy postępować przy skręceniu stawu skokowego?

Jak należy postępować przy skręceniu stawu skokowego?

Żeby skręcić nogę wcale nie trzeba sportów ekstremalnych. Można przewrócić się na prostej drodze źle stawiając stopę. I choć to jeden z najczęstszych urazów, to wcale nie taki błahy - bywa zdradliwy i źle wyleczony może dawać o sobie znać do końca życia. Co więc zrobić bezpośrednio po skręceniu stawu skokowego? Czy należy udać się do lekarza o pomoc?

Pierwsza pomoc przy skręceniu stawu skokowego

Od razu po urazie najlepiej przyłożyć coś zimnego do obolałego miejsca – wszystko, co mamy pod ręką – na przykład zimną wodę. Można podać środki przeciwbólowe. Przydaje się też turystyczna apteczka z bandażem, który warto użyć do opatrunku w celu unieruchomienia stawu skokowego. To pierwsze rzeczy, o które możemy zadbać. Na pewno jednak należy udać się do lekarza w celu wykonania prześwietlenia w pracowni ultrasonografii stawu skokowego oraz oceny do jak wielkich uszkodzeń doszło. Wyróżniamy trzy stopnie uszkodzenia stawu skokowego. Pierwszy stopień uszkodzenia jest najbardziej delikatny – wymaga odciążenia stopy na około 10 dni, warto więc założyć opaskę elastyczną dostępną w aptece unieruchamiającą staw skokowy. Nieco gorzej jest w drugim przypadku, które wymaga już unieruchomienia w gipsie. Najgorzej jest w trzecim przypadku, kiedy mogło dojść do zerwania więzadeł – zdarza się, że potrzebne jest leczenie operacyjne, po którym staw jest unieruchomiony od 6 nawet do 8 tygodni.  

Zabiegi rehabilitacyjne

W profesjonalnym gabinecie specjalistycznym lekarz – chirurg urazowy - skieruje Cię na zabiegi, do których może należeć:

  • krioterapia azotem
  • pole magnetyczne
  • kinezyterapia
  • prądy diadynamiczne
  • ćwiczenia zginania i prostowania stawu skokowego.

Niestety, lecz w początkowym okresie po ściągnięciu gipsu, na kostkę trzeba bardzo uważać, a na pewno zaprzestać treningów. Warto jednak pływać, gdyż pomaga to wrócić do sprawności – możemy poruszać stawem skokowym nie obciążając go.

Niestety nieleczone skręcenie może doprowadzić do bardzo poważnych problemów w przyszłości. Warto udać się do sprawdzonego ortopedy, który orientuje się w tym, co robi, który dobrze zdiagnozuje urazy związane z narządem ruchu. Warto zbadać wcześniej opinie o lekarzu - chirurgu, który zapewni nam opiekę zdrowotną w czasie leczenia skręconego lub zwichniętego stawu skokowego, aby później nie żałować.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz