Artykuł sponsorowany

Jak należy dbać o drogi? Utrzymanie dróg bez tajemnic

Jak należy dbać o drogi? Utrzymanie dróg bez tajemnic

Jeśli droga ma być wytrzymała i służyć kierowcom przez wiele lat, trzeba odpowiednio o nią dbać. Prace związane z utrzymaniem dróg nie kończą się na zimowym odśnieżaniu. Również wiosną, latem i jesienią, trzeba włożyć wiele pracy w to, by drogi były czyste i zadbane. Na czym polega utrzymanie dróg? Kto ma obowiązek o nie dbać? Jakie urządzenia są niezbędne do czyszczenia nawierzchni? Wyjaśniamy w tym artykule.

Potrzebny sprzęt

Do utrzymania dróg w dobrym stanie niezbędny jest kompletny park maszynowy. Pług do odśnieżania zdecydowanie nie wystarczy. Po pierwsze o utrzymanie drogi trzeba dbać nie tylko zimną.  Zanieczyszczenia nawierzchni zdarzają się także latem. Po drugie – nawet zimą, sam pług niewiele zdziała. Niezbędne są też piaskarko-solarki, dzięki którym możemy zabezpieczyć drogę przed mrozem. Poza tym wśród maszyn przeznaczonych do kompleksowego utrzymania drogi nie może zabraknąć nośników samochodowych, koparek i ładowarek. Niezbędne są też wytwornica i zbiorniki solanki. Firma zajmująca się utrzymaniem dróg musi używać też kosiarek i zamiatarek – to właśnie ten sprzęt pozwala na co dzień utrzymać drogę i pobocze w dobrym stanie.

Uszkodzenia zaniedbanej drogi

Jeśli zapomnimy zadbać o utrzymanie dróg w dobrej kondycji, szybko zaczną na nich występować różne uszkodzenia eksploatacyjne. Wśród najczęściej pojawiających się problemów drogowcy wymieniają spękania i złuszczenia nawierzchni. W przypadku dróg betonowych może też dojść do uszkodzenia spoin. Oczywiście takie problemy mogą być efektem złego wykonania nawierzchni, często jednak są one po prostu wynikiem zaniedbań. Utrzymaniem dróg w odpowiedniej kondycji przez cały rok zajmuje się Zakład Transportu i Budowy Dróg. Mieczysław Białowąs.

Kto odpowiada za utrzymanie dróg?

Za utrzymanie drogi w dobrym stanie odpowiada jej zarządca. Drogi krajowe są pod opieką Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To ona musi dbać o utrzymanie ich w dobrym stanie i ponosi odpowiedzialność za zaniedbania. Poza drogami krajowymi mamy też drogi gminne, powiatowe i wojewódzkie – odpowiedzialność za nie spoczywa na barkach właściwych samorządów. Są też drogi wewnętrzne na terenach prywatnych – za nie odpowiedzialność ponosi właściciel działki. Jeśli droga była na przykład nieodśnieżona, przez co samochód wpadł w poślizg i uległ zniszczeniu, to odpowiedzialność za to ponosi administrator drogi. Jeśli udowodnimy jego winę, będzie on musiał wypłacić nam odszkodowanie. Dlatego w interesie zarządców jest utrzymanie dróg w dobrej kondycji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz