Materiał Partnera

Jak nakłada się tynk mozaikowy?

Jak nakłada się tynk mozaikowy?

Obecnie w budownictwie wykorzystuje się rozwiązanie, które są zarówno funkcjonalne, jak i dają wiele korzyści pod względem estetycznym. Jednym z powszechnie wykorzystywanych materiałów, który łącze te dwie funkcje jest tynk mozaikowy. Ten rodzaj tynku cechuje się ciekawymi właściwościami dekoracyjnymi, w związku z czym zyskał on dużą popularność wśród osób ceniących praktyczność i estetykę. Jednak, że tynk mozaikowy spełniał swoje funkcje musi zostać odpowiednio przygotowany i nałożony. Jak zatem wygląda nakładanie tynku mozaikowego?

Przygotowywanie powierzchni pod tynk mozaikowy

Tynk mozaikowy, który określany jest również jako tynk żywiczny lub marmolit, posiada wiele pozytywnych właściwości. Jedną z nich jest trwałość. Jednak, abyśmy mogli cieszyć się właściwościami tynku mozaikowego, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, ponieważ na złym podłoży tynk ten nie będzie posiadał swoich właściwości. Ściany, na które zostanie nałożony tynk mozaikowy muszą być oczyszczone i równe. Wszelkie ubytki w podłożu mogą negatywnie wpłynąć na końcowy efekt, a także mogą sprawić, że powłoka nie będzie trwała.

Marmolit może być kładziony zarówno na zewnątrz domu, jak i wewnątrz. Tynk mozaikowy doskonale sprawdzi się na klatkach schodowych, korytarzach, a także na ścianach wraz z płytkami kamiennymi lub ceramicznymi.

Przygotowania do kładzenia tynku mozaikowego

Jeśli już wiemy, gdzie będziemy nakładać tynk mozaikowy oraz odpowiednio przygotowaliśmy powierzchnię, możemy rozpocząć przygotowania do kładzenia tynku. W trakcie nakładania marmolitu na ścianę, a także podczas jego schnięcia temperatura powinna mieścić się w granicy od 10 do 25 stopni Celsjusza. Ważny jest również czas kładzenia tego rodzaju tynku. W przypadku nakładania go na beton, tynk cementowy lub tynk cementowo-wapienny, wówczas z pracami należy odczekać przynajmniej 4 tygodnie od ostatniej obróbki. Jeśli chcemy tynk mozaikowy nałożyć na warstwy zbrojeniowe, wówczas wystarczą 3 dni przerwy.

Po wcześniejszym przygotowaniu podłoża, czyli po oczyszczeniu ścian z kurzu, pyłu i tłuszczu, można rozpocząć gruntowanie podłoża. W tym celu zazwyczaj wykorzystuje się grunt akrylowy. Po wyschnięciu gruntu, czyli po około 24 godzinach można nakładać tynk mozaikowy. Takimi czynnościami zajmują się fachowcy z firmy Haj-Tynk Usługi Remontowo-Budowlane. Nakładanie tynku mozaikowego nie różni się zbytnio od nakładania innego rodzaju tynku, jednakże trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Nakładanie tynku mozaikowego

Na rynku można spotkać gotowe tynki mozaikowe. Przed ich użyciem jedyna czynnością będzie wymieszanie ich. Po osiągnięciu jednolitej konsystencji przez masę można zacząć nakładać ją na przygotowaną powierzchnię. Tynk mozaikowy nie może być zbyt długo mieszany, ponieważ wtedy mogą powstać pęcherzyki powietrza. Do ręcznego nakładania tynku mozaikowego niezbędna będzie metalowa paca. Tynk żywiczny musi być nakładany w sposób ciągły, ponieważ dzielenie tych prac na kilka etapów spowoduje, że widoczne będą krawędzie, między poszczególnymi warstwami tynku.

Po równomiernym nałożeniu tynku na ścianę ważne jest jego wygładzenie. Do tego zadania przydatna jest plastikowa paca, dzięki której możliwe jest szybkie i łatwe usunięcie nadmiaru tynku. Tynku mozaikowego nie można wygładzać kolistymi ruchami. Po zakończeniu prac należy odczekać aż całość wyschnie, co może potrwać do kilkunastu godzin.

Opracowanie:
Ruda Zajączkowska 5
tel. 721 520 011
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz