Materiał Partnera

Jak nadać naszemu ogrodowi wyjątkowy charakter

Jak nadać naszemu ogrodowi wyjątkowy charakter

Duża przestrzeń wokół domu aż się prosi o pomysłowe zagospodarowanie. Musi znaleźć się w niej miejsce do relaksu dla całej rodziny, kącik do gier i zabaw dla dzieci. Jednak  centralnym punktem każdego ogrodu jest jego roślinność i to jak została ona rozplanowana. Nie wystarczy wrzucić na rabaty kwiatów we wszystkich kolorach tęczy – powinien stać za tym jeszcze jakiś pomysł.

Wszystkie style świata

Warto zwrócić się po pomoc do fachowca w dziedzinie projektowania ogrodów. Usługi takie oferuje Po Horyzont. Pracownia architektury krajobrazu. Projektant zieleni po obejrzeniu przestrzeni, jaką dysponujemy i wysłuchaniu życzeń, przedstawi nam projekt dopasowany do naszych możliwości finansowych.

Możemy tu puścić wodze fantazji. Zdecydować się na ogród w stylu japońskim lub inspirowany Luwrem i wypełniony rzeźbami – wszystko zależy od nas. Dobrze jest jednak wziąć pod uwagę późniejszą pielęgnację ogrodu. Jeśli wiemy, że nie będziemy mieli na to czasu, może lepiej nieco przystopować i wybrać mniej wymagający projekt. Inną opcją jest zatrudnienie specjalisty, który zajmie się naszym ogrodem.

Powierzchnia odgrywa tu ważną rolę – zbyt dużo elementów zbyt blisko siebie stworzy wrażenie ciasnoty i przeładowania. Pilnujmy też, aby nie przesadzić z kolorami. I tu aktualna jest zasada „co za dużo, to niezdrowo”.

Dobór roślinności musi też być dopasowany do rodzaju ziemi i klimatu – nie każdy kwiat może się przyjąć. Wtedy, zamiast zdobić, tak bezmyślnie urządzony ogród będzie szpecić. Architekt krajobrazu doradzi w tej kwestii. Jeśli nie mamy jasnej wizji, jak miałby wyglądać nasz ogród, warto dać mu wolną rękę, aby stworzył projekt pasujący do naszego ogrodu i funduszy.

Elementy dodatkowe

Organizacja samych terenów zielonych jest kluczowa, ale nie zatrzymujmy się na samych roślinach. Równie ważne są inne elementy dekoracyjne. Wspomniane już tutaj rzeźby będą należały do nich. Bez względu czy zdecydujemy się na klasycznego krasnala, czy bardziej wyszukane dekoracje, to one nadają charakter.

Podobnie elementy wodne – ich obecność może znacznie odmienić wygląd naszego ogrodu. Przydać mu nieco naturalności, wzmocnić uspokajającą atmosferę. Wszystko zależy od tego, co wybierzemy i gdzie to umieścimy. Czy będzie to oczko wodne, a może fontanna? Jeśli fontanna to może stylizowana na naturalnie wypływający wodospad? Granice wyznacza tu wyobraźnia.

Nie możemy zapomnieć o ciekawym zaprojektowaniu balkonu oraz tarasu. Tego ostatniego w szczególności, wychodzi bowiem na ogród. Jest on niejako jego częścią, zatem powinien z nim harmonijnie współgrać pod względem wyglądu.

Nawet mały balkon warto urządzić pomysłowo – to także jest doskonała dekoracja całego domu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz