Materiał Partnera

Jak można wykorzystać palety w ogrodzie?

Jak można wykorzystać palety w ogrodzie?

Palety, które najczęściej można spotkać przy transporcie różnych produktów lub na halach magazynowych, to idealna podstawa do stworzenia nietypowych przedmiotów np. mebli ogrodowych. Jest to rozwiązanie, które zdobywa z roku na rok coraz większą popularność – także w Polsce. Drewniane palety nie są trudne do przerobienia. Jednak trzeba zadbać, aby były odpowiednio zabezpieczone.

Jak zdobyć paletę?

Zastanawiasz się skąd wziąć paletę? Przede wszystkim zapytaj swoich znajomych czy nie mają niepotrzebnych palet. Czasem zdarza się, że niewykorzystane stają się materiałem opałowym, podczas gdy mogłyby posłużyć jako podstawa do kreatywnych konstrukcji. Możesz zapytać także w okolicznych firmach, które często bardzo chętnie pozbywają się ich za darmo.

Palety możesz także kupić. W sieci można znaleźć wiele ogłoszeń osób, które mają na sprzedaż niepotrzebne przedmioty. Wcześniej jednak sprawdź, czy w Twojej okolicy nie ma firmy, która zajmuje się sprzedażą lub skupem palet. Dzięki temu unikniesz kosztów transportu, który – w przypadku zakupu kilku sztuk – może być naprawdę duży.

Co można zbudować z palet?

Z roku na rok wykorzystanie palet w ogrodach jest coraz bardziej popularne. Jeżeli nie masz doświadczenia w tym temacie, to pewnie zastanawiasz się, co mógłbyś z nich zbudować.

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się stoliki i proste ławy zbite z kilku palet. Wystarczy odrobina kreatywności i pracy. Powierzchnię desek można wygładzić za pomocą papieru ściernego, dzięki temu zlikwidujesz wszelkie zadziory. Drewno powinno być zaimpregnowane odpowiednim środkiem, następnie możesz pomalować go na dowolny kolor. Palety można łączyć ze sobą za pomocą zwykłych gwoździ – pamiętaj, aby wcześniej wybrać odpowiednią grubość i długość. W przypadku stolika - na górę możesz położyć szkło. Na ławie do siedzenia sprawdzą się zwykłe poduszki.

To jednak niejedyne wykorzystanie drewnianych palet. Mogą być podstawą do wykonania tarasu lub piaskownicy dla dziecka. Jeżeli masz dodatkowe zdolności techniczne lub artystyczne, to bez problemu wykonasz z nich kwietnik, huśtawkę, a nawet domek ogrodowy dla dziecka. Jak podkreśla Piotr Nowak z firmy FH "PALETA": Palety drewniane to bardzo tani i ekologiczny materiał, który daje praktycznie nieograniczone możliwości. Wystarczy odrobina fantazji i tak naprawdę z produktu, który jest zbędny, można otrzymać niesamowite i funkcjonalne przedmioty.

Jak dbać o wyposażenie ogrodu wykonane z palet?

Przede wszystkim palety drewniane powinny być zabezpieczone odpowiednimi środkami, które uchronią je przed pleśnią czy promieniowaniem UV. Nie oznacza to jednak, że będą całkowicie odporne na warunki atmosferyczne. W przypadku deszczowych dni powinny być schowane w bezpieczne miejsce. Ich przechowywanie jest ważne także zimą. Meble czy inne przedmioty wykonane z palet powinny być owinięte folią lub stretchem i pozostawione
w suchym miejscu na czas, w jakim nie będą użytkowane.

Opracowanie:
Wsola, Warszawska 63
tel. 692 480 364
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz