Artykuł sponsorowany

Jak można wyegzekwować niepłacone alimenty?

Jak można wyegzekwować niepłacone alimenty?

Alimenty to świadczenie przyznawane po rozwodzie na rzecz dzieci lub jednego z małżonków. Mogą ubiegać się o nie także bliscy krewni lub rodzice, jeśli znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Przyznanie alimentów nie oznacza jeszcze, że problemy finansowe miną. Zdarza się, że osoba mająca je płacić nie wywiązuje się z obowiązku. Wówczas konieczne jest egzekwowanie pieniędzy na drodze prawnej.

Pełnoletnie dziecko a obowiązek alimentacyjny

Prawo rodzinne chroni obywateli przed konsekwencjami decyzji, które wynikają z rozpadu rodziny. Nie ma znaczenia, kto zawinił w małżeństwie. W każdej sytuacji – bez względu na to, czy rozwód przebiegał z orzeczeniem winy czy też miał charakter polubowny – konsekwencje ponoszą dzieci. Dlatego też polskie prawo obejmuje je ochroną, dzięki której mają zagwarantowane utrzymanie do momentu uzyskania samodzielności. Chwila, w której to nastąpi jest uzależniona od ścieżki edukacyjnej obranej przez młodego człowieka oraz od stanu zdrowia i wydolności społecznej dziecka. Wielu rodziców uważa, że ich obowiązek alimentacyjny wygasa w chwili, gdy pociecha skończy 18 lat. W rzeczywistości, jeśli syn lub córka rozwodnika studiują lub uczą się zawodu, rodzic ma obowiązek wypłacać świadczenia aż do chwili ukończenia nauki, jednak nie dłużej, jak do 26 roku życia. Jeśli unika płacenia, konieczne jest skorzystanie z pomocy prawnej i wyegzekwowanie świadczeń. W sprawach rodzinnych o alimenty pomoc zapewnia między innymi Jacek Stanisławski adwokat Kancelaria.

Klauzula wykonalności i komornik

Jedną z możliwości wyegzekwowania alimentów zarówno przed dzieci od rodziców, jak i przez rodziców od dzieci (jeśli takie zostały zasądzone) jest skorzystanie z drogi prawnej. Decyzja sądu, w której został orzeczony nakaz zapłaty alimentów, zazwyczaj opatrzona jest klauzulą wykonalności. Z takim dokumentem można udać się do komornika, który podlega określonemu sądowi rejonowemu. Podejmie on stosowne działania w celu odzyskania zaległych kwot. Niestety proces ten jest długotrwały, a jego efekty nie zawsze gwarantowane. Jeśli dłużnik nie ma stałej pracy ani oszczędności, odzyskanie pieniędzy często jest niemożliwe. Wówczas komornik umarza sprawę, a świadczeniobiorca pozostaje
z niczym.

Prawo cywilne dopuszcza jeszcze inne możliwości. W niektórych sytuacjach pomocna może się okazać policja, która dysponuje środkami niezbędnymi do ustalenia miejsca pobytu dłużnika lub firmy, w której jest zatrudniony. Szczególną sytuacją jest pobyt w więzieniu osoby zobowiązanej do płacenia świadczeń. Alimenty wypłacane są wtedy przez naczelnika placówki z wynagrodzenia za pracę więźnia.

Fundusz alimentacyjny

W przypadku, gdy egzekucja alimentów nie przynosi skutków, pozostaje jeszcze specjalny fundusz alimentacyjny. Świadczenia z jego puli może otrzymać osoba, która spełnia następujące warunki:

  • jest niepełnoletnia, 
  • ukończyła 18 lat i studiuje lub uczy się w innej szkole,
  • dochód w jej rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł na osobę,
  • złożyła dokument, który potwierdza bezskuteczność egzekucji należnych alimentów

Świadczenia alimentacyjne z funduszu wypłacane są w kwocie przyznanej przez sąd, ale nie wyższej niż 500zł. Wypłata ustaje w momencie zawarcia przez osobę uprawnioną związku małżeńskiego, umieszczenia w placówce lub rodzinie, która zapewnia całodobowe utrzymanie lub w sytuacji, gdy osoba uprawniona jest pełnoletnia i ma własne dziecko.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz