Artykuł sponsorowany

Jak można uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny?

Jak można uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny?

Zawody medyczne wiążą się z ogromną odpowiedzialnością za zdrowie i życie drugiego człowieka. Niestety, na skutek różnych zdarzeń pacjent może doznać poważnego uszczerbku na zdrowiu w wyniku źle dobranej terapii, diagnostyki lub innych zaniechań. To właśnie błędy medyczne, w których sytuacji wystąpienia osoba poszkodowana może dochodzić odszkodowania na drodze cywilnej.

Co uznaje się za błąd medyczny?

Niestety w prawie polskim nie ma sformułowanej jednoznacznej definicji błędu medycznego. Niemniej jednak na podstawie orzecznictwa sądowego tym mianem określa się zdarzenia, w których lekarz, pielęgniarka lub inna osoba wykonująca zawód medyczny działali nieumyślnie, a także niewłaściwie z przyjętą i aktualną wiedzą medyczną w zakresie diagnostyki oraz terapii. Takie sytuacje nazywa się również zaniechaniem lub zaniedbaniem z ich strony w tej dziedzinie. Skutkują one u pacjenta ciężkimi powikłaniami na przykład w wyniku zakażenia, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia, a w skrajnym przypadku mogą nawet być przyczyną śmierci. Błędy lekarskie to między innymi niewłaściwa lub niepełna diagnostyka, zbyt mała ilość personelu w placówce, nieprawidłowy sposób prowadzenia leczenia, a także dobór całej terapii. We wszystkich tych sytuacjach pacjent lub jego najbliższa rodzina mogą dochodzić odszkodowania za wyrządzone szkody.

Jak uzyskać rekompensatę?

Procedura powinna rozpocząć się od ustalenia winnego podmiotu, ponieważ to osoba poszkodowana według Kodeksu cywilnego musi wykazać winę. Pozew cywilny można skierować bowiem zarówno przeciwko placówce medycznej, jak i jej ubezpieczycielowi. W niektórych przypadkach jako osoba winna może być wskazany także sam lekarz, pielęgniarka czy też ratownik medyczny – osoba, która wyrządziła szkodę. Nie zawsze ustalenie takiego podmiotu jest łatwym zadaniem, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej, na przykład kancelarii adwokackiej Piotra Bogacza, znajdującej się w Świebodzinie oraz Poznaniu. Ponadto konieczne jest zebranie całej dokumentacji leczenia, jak również opisu zdarzeń uporządkowanych w sposób chronologicznych. Dzięki temu prawnik będzie miał możliwość przeanalizowania wszystkich faktów i rzetelnego przygotowania się do reprezentowania interesów klienta na drodze sądowej.

Co może otrzymać pacjent?

Kwoty odszkodowania są bardzo zróżnicowane – zależą przede wszystkim od zmian, jakie zaszły w życiu pacjenta na skutek popełnionego błędu medycznego. Wysokość jednorazowej wypłata odszkodowania powinna uwzględniać przede wszystkim konieczność zakupu leków, dojazdów na rehabilitację, jej kosztów, jak i honoraria zapłacone medykom. Ponadto w kalkulacji muszą znaleźć się również ewentualne wydatki poniesione w związku z przystosowaniem mieszkania, domu lub samochodu na skutek niepełnosprawności, nauki nowego zawodu czy też zmiany diety. Poza jednorazową wypłatą sąd może orzec o wypłacie okresowej bądź dożywotniej renty w związku z ponoszonymi cały czas kosztami leczenia powikłań lub utraty możliwości zarobkowych. Pacjenci mogą również liczyć na uzyskanie zadośćuczynienia za doznane cierpienie, które cechuje się najwyższymi wypłacanymi kwotami.

Opracowanie:
Świebodzin, Wałowa 22a lok. 1
tel. 691 941 655
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz