Artykuł sponsorowany

Jak montuje się wewnętrzne schody ażurowe?

Jak montuje się wewnętrzne schody ażurowe?

Nowoczesne wnętrza charakteryzują się często minimalizmem oraz lekkością. Idealnie wpasowują się w nie schody ażurowe. Ich subtelność wynika z faktu braku podstopnicy pomiędzy trepami. Mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, jak również przybierać odmienne konstrukcje. Ich dopasowanie jest uzależnione od stylu aranżacji, a przede wszystkim wielkości przestrzeni.

Charakterystyka schodów ażurowych

Tym mianem o określa się konstrukcję pozbawioną podstopnic, czyli pionowych elementów znajdujących się pomiędzy poszczególnymi trepami (powierzchnia, na którą stawia się stopę). Dzięki temu pomiędzy stopniami tworzą się przerwy, przez które, stojąc pod schodami, widać osoby wchodzące lub schodzące. Mogą być wykonane z różnych materiałów, poczynając od stali nierdzewnej, poprzez popularne drewno, na szkle kończąc (najczęściej w przypadku poręczy i stopni). Bardzo często również łączy się ze sobą poszczególne surowce. To sprawia, że schody ażurowe można dopasować do każdej aranżacji wnętrza. Ich budowa powoduje, że cała konstrukcja nabiera lekkości, a więc sprawdzi się idealnie w małych pomieszczeń. W przypadku przestrzeni użytkowych, znajdujących się pod schodami, nie zaburzają jej prawidłowego doświetlenia.

Montaż schodów ażurowych

Do umieszczenia tego rodzaju konstrukcji należy przystąpić na etapie stanu surowego zamkniętego budynku. Istotną rolę dogrywa rzecz jasna konstrukcja nośna schodów. Stopnie w ażurach są podtrzymywane przez boczne belki nazywane policzkami. Montuje się je w taki sposób, aby oparciem był dla nich strop wyższej oraz niższej kondygnacji. W przypadku wykorzystania jednego elementu tego rodzaju stopnie muszą zostać przytwierdzone do ściany. W sytuacji zastosowania dwóch belek schody mogą stanowić samodzielną konstrukcję, znajdującą się nawet w centralnym punkcie pomieszczenia. Inne rozwiązanie stanowi zastosowanie belki podporowej, znajdującej się pod stopniami oraz mocowanych do niej podpór.

Rodzaje schodów ażurowych

W zależności od powierzchni, jaką dysponujemy, będzie zależeć kształt konstrukcji. Do wyboru są trzy podstawowe rodzaje, dostępne na zamówienie, chociażby w firmie Alko, zlokalizowanej w Kamyku. Najwięcej miejsca zajmują schody dwubiegowe, które nie łączą kondygnacji w linii prostej. W miejscu załamania znajduje się spocznik – szeroki stopień nazywany często półpiętrem. Mogą występować także w formie zabiegowej. Zamiast wspomnianego spocznika umieszcza się kilka stopni, które zwężają się ku wewnętrznej stronie konstrukcji. Przeciwieństwo wymienionych modeli stanowi budowa jednobiegowa, która nie powinna mieć więcej niż siedemnaście stopni, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz optymalnym komfort użytkowania. Osobną kategorią są schody spiralne. Podstawę ich budowy stanowi stalowy lub betonowy słup podporowy, do którego na planie koła bądź kwadratu mocuje się poszczególne stopnie w kształcie trapezu lub trójkąta. Dobrze zabezpieczyć je stabilną barierką od zewnętrznej strony.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz