Artykuł sponsorowany

Jak montować płytki na ogrzewaniu podłogowym?

Jak montować płytki na ogrzewaniu podłogowym?

Wybór właściwej chemii budowlanej do warunków oraz rodzaju montowanych elementów ma niebagatelne znaczenie dla ich trwałości. Podobnie jest z układaniem płytek na podłodze z ogrzewaniem. Należy zwrócić szczególną uwagę, czy zaprawa, klej oraz fugi będą współpracować z podłożem o zmiennej temperaturze. Warto również rozważyć zakup materiałów od jednego producenta, co da gwarancję bezproblemowego montażu.

Sezonowanie wylewki

Przed przystąpieniem do układania płytek, należy zadbać o prawidłowe przygotowanie podkładu podłogowego. Najczęściej wykonuje się do z zaprawy cementowej, która powinna cechować się elastycznością, aby mogła bez problemu współpracować z instalacją ogrzewania i podwyższonymi temperaturami. Warto również rozważyć wykonanie wylewki z podkładu samopoziomującego, zapobiegającego powstaniu mostków termicznych. Bardzo ważne jest również przeprowadzenie procesu wgrzewania podkładu. Polega to na stopniowym podnoszeniu temperatury ogrzewania podłogowego, a następnie sukcesywnym jej obniżaniu. Przed układaniem płytek zaprawa musi dobrze związać, co może zająć nawet 28 dni.

Klejenie płytek

Po przygotowaniu wylewki we wskazany powyżej sposób, można przejść do montażu kafli podłogowych. Przy ogrzewaniu podłogowym zaleca się wybór tych, które są wykonane z materiałów przewodzących ciepło, czyli gres, kamień naturalny, ceramika. Zakup kleju do płytek nie może jednak być podyktowany wyłącznie rodzajem planowanego podłoża. Istotne jest również uwzględnienie cyklicznych zmian temperatury, czemu zwykłe produkty mogłyby nie podołać. Stąd też dedykowany klej powinien być elastyczny, podobnie jak zaprawa cementowa. Dzięki temu pod wpływem ciepła nie zacznie się wykruszać i skutkować pękaniem płytek na posadzce. Informację o tym, czy dany klej jest dedykowany do stosowania na ogrzewaniu podłogowym, zawsze producenci umieszczają na opakowaniu. Aby płytki dobrze się trzymały wylewki, należy klej nakładać na nią oraz podłoże. To zapewni dokładnie pokrycie obydwu powierzchni.

Fugowanie kafli

Spoinowanie powinno rozpocząć się dopiero po 24 godzinach od przyklejenia kafli podłogowych. Fugi można wykonać tylko wtedy, gdy wylewka została uprzednio sezonowana. Tutaj wybór również powinien być podyktowany kwestią elastyczności produktu. Najlepiej do montażu wybierać chemię budowlaną od jednego producenta, a taką możliwość zapewni nam na przykład firma JUREK z miejscowości Rydułtowy, będąca przedstawicielem marki Mira. Tylko tak przygotowane podłoże będzie mogło bezproblemowo współpracować z ogrzewaniem podłogowym. W przeciwnym razie bardzo szybko posadzka będzie wymagać przeprowadzenia gruntownego remontu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz