Jak marynować grzyby i dlaczego warto je jeść?

Jak marynować grzyby i dlaczego warto je jeść?

Uwielbiasz grzyby czy raczej ich unikasz? A może nie wiesz, jak je przyrządzić, by były najsmaczniejsze? Dowiedz się, jak się je marynuje – poznaj szybki i prosty przepis na grzyby marynowane w occie. Przeczytaj, dlaczego warto jeść grzyby leśne i jakie mają właściwości. Sprawdź, kto powinien ich unikać i jak długo można przechowywać grzybowe przetwory własnej roboty. Zapraszamy do lektury!

Strony www Strony www

Jak marynować grzyby w occie?

Grzyby można przygotować na wiele sposobów, ale jedną z najbardziej popularnych metod jest właśnie marynowanie. Do wekowania najlepsze będą borowiki, podgrzybki, kozaki, maślaki, a także kurki. Możesz zdecydować się też na mieszankę różnych gatunków.

Do przygotowania grzybów marynowanych w occie potrzebujesz dwóch kilogramów grzybów, a także jednej dużej cebuli. Do zalewy niezbędne będą – 6 szklanek wody, 2 szklanki octu 10% oraz przyprawy – ziele angielskie, liście laurowe, gorczyca, a także, sól, cukier i pieprz w ziarnach.

Przepis na grzyby marynowane

  1. Najpierw przygotuj grzyby – musisz je dokładnie oczyścić i pokroić na małe kawałki. Obierz również cebulę i posiekaj ją w plasterki.

  2. Do wody wlej ocet i dosyp przyprawy. Całość zagotuj.

  3. Pokrojone grzyby i cebulę wrzuć na wrzącą wodę i gotuj przez 5 minut.

  4. Umyj i wyparz słoiki, a następnie umieść w nich grzyby z cebulą.

  5. Zalej słoiki wrzącą zalewą, zakręć, odwróć i pozostaw do wystygnięcia.

Grzybowe weki przechowuj w chłodnym miejscu bez dostępu do światła słonecznego.

marynowane grzyby

Dlaczego warto jeść grzyby?

Zawartość składników odżywczych zależy od gatunku grzybów. Zazwyczaj mają w składzie wiele witamin – witaminy A, C, D, PP oraz witaminy z grupy B, a także sole mineralne, potas, fosfor, wapń, sód i żelazo. W 90% składają się z wody i zawierają cenny błonnik, który jest niezbędny dla osób na diecie.

Dobrym źródłem wapnia, białka, fosforu i żelaza są borowiki oraz kurki. W pieczarkach znajdziemy szereg cennych witamin i minerałów. Szczególnie polecane są boczniaki, po które chętnie sięgają wegetarianie i przyrządzają je jako zamiennik mięsa. Boczniaki są dobre dla naszego zdrowia – zmniejszają poziom cholesterolu i wpływają na lepszą odporność.

Kiedy można jeść grzyby marynowane? Przeciwwskazania

Czy każdy może sięgnąć po marynowane grzyby? Niestety niektóre osoby muszą uważać. Grzyby zawierają chitynę, która sprawia, że nie są lekkostrawne, dlatego osoby z problemami trawiennymi powinny ich unikać.

Marynowane grzyby nie są również polecane dla dzieci oraz osób chorych lub w podeszłym wieku. Nie zaleca się również spożywania przetworu z alkoholem, ponieważ może to skończyć się bólem brzucha.

Z kolei grzybów nie muszą obawiać się osoby dbające o linię. Szacuje się, że 50 g produktu zawiera jednie około 20-25 kalorii. To porównywalna wartości do marchwi lub truskawek.

Jak długo można przechowywać grzyby marynowane?

Należy pamiętać, że jeszcze przed obróbką grzyby należy odpowiednio przechowywać. Nigdy nie wkładaj ich do plastikowej torby, ponieważ pod wpływem wilgoci i braku powietrza mogą się szybko popsuć. Najlepiej wybieraj w tym celu przewiewne koszyki. Nie zaleca się długiego trzymania grzybów, nawet w lodówce – postaraj się przygotować je jeszcze tego samego dnia, gdy zostały zebrane.

Wielu osobom wydaje się, że po przygotowaniu przetwory mogą stać na półkach latami. Tymczasem marynowanych grzybów nie należy przechowywać w nieskończoność. Weki najlepiej spożyć w ciągu roku od ich przygotowania.

Długie przechowywanie powoduje, że przetwory tracą nie tylko na walorach smakowych i wyglądzie, ale także, a może przede wszystkim – na wartościach zdrowotnych. Pamiętaj, jeśli po otwarciu słoika coś będzie nie tak – zobaczysz pleść, poczujesz dziwny smak lub zapach, lepiej nie ryzykuj i nie zjadaj takiego przetworu.

Przeczytaj, co warto wiedzieć o grzybach

Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz