Artykuł sponsorowany

Jak magazynować energię słoneczną?

Jak magazynować energię słoneczną?

Coraz większa liczba prywatnych inwestorów wykazuje zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi. Montaż paneli solarnych umożliwia produkcję energii elektrycznej ze słońca na własne potrzeby. Skutkuje to znacznym obniżeniem się rachunków za prąd i niesie wiele korzyści dla środowiska naturalnego. Czy energię z fotowoltaiki można magazynować celem późniejszego wykorzystania? Tak! Jak to zrobić?

Sposoby na magazynowanie energii z fotowoltaiki

Nie jest tajemnicą, że instalacje fotowoltaiczne pracują najwydajniej w okresie wiosenno-letnim. Jest to czas, kiedy słońce znajduje się wysoko na niebie, a promienie słoneczne padają bezpośrednio na ogniwa i to w dużej ilości. Choć pobór energii z fotowoltaiki możliwy jest również zimą, musimy liczyć się z tym, że w tym okresie panele będą produkować mniej prądu. Na szczęście istnieje kilka dobrych sposobów na zmagazynowanie energii elektrycznej, która w nadmiarze wytwarzana jest latem. Jak informuje specjalista z firmy Green House Systems  - do najczęściej stosowanych rozwiązań można zaliczyć:

  • systemy typu on-grid – podłącza się je do sieci, do której przesyłana jest cała nadwyżka prądu. W razie potrzeby inwestor ma możliwość odzyskania owej nadwyżki na własny użytek zgodnie z regulacjami zapisanymi w ustawie z 20 lutego 2015 r o odnawialnych źródłach energii;
  • systemy typu off-grid – stosowane są w sytuacjach, gdy współpraca z lokalnym zakładem energetycznym nie jest możliwa. Nadwyżka energii magazynowana jest w akumulatorach będących częścią instalacji fotowoltaicznej.

Domowy magazyn energii zwiększa niezależność energetyczną domowników. Odpowiednio dobrana instalacja pozwala na całościowe zaspokojenie zapotrzebowania gospodarstwa domowego na prąd.

Czy akumulator może się przeładować?

Każdy akumulator jest w stanie przyjąć tyle energii, ile może zmagazynować. Inwestor nie musi obawiać się, że bateria zostanie przeładowana i że przyczyni się to do jej uszkodzenia. W chwili, gdy akumulator naładuje się, przestaje przyjmować ładunki elektryczne. Urządzenie może przez cały czas być podpięte do sieci i w żaden sposób nie wpływa to na jego stan techniczny.

Ponadto zaawansowane instalacje fotowoltaiczne wyposażone są w regulatory ładowania. Umożliwiają one obniżenie napięcia z chwilą, gdy akumulator zostanie naładowany. Dzięki temu urządzenie może służyć nam bezawaryjnie przez długie lata. Podsumowując, akumulator nie może się zepsuć, jeśli wszystkie elementy instalacji zostały prawidłowo dobrane przez fachowców. Dlatego montaż fotowoltaiki i systemów magazynowania energii należy powierzyć sprawdzonej firmie mającej duże doświadczenie w branży.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz