Materiał Partnera

Jak mądrze wybrać dom opieki dla seniora? Pięć praktycznych porad

Jak mądrze wybrać dom opieki dla seniora? Pięć praktycznych porad

Posiadając w gronie bliskich osobę niesamodzielną, wymagającą stałego nadzoru stajemy przed koniecznością zapewnienia jej najlepszej opieki i tym samym bezpieczeństwa. Jednym z rozwiązań są domy opieki dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Tego typu placówek na szczęście nie brakuje, jednak podjęcie decyzji o skorzystaniu z usług konkretnej wiąże się z wieloma trudnościami. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru domu opieki dla seniorów.

Kiedy zdecydować się na dom opieki?

Istnieje wiele sytuacji, w których skorzystanie z usług domów opieki dla seniorów staje się wręcz koniecznością. Mogą one wynikać z zachowania osoby chorej: agresji, nietrzymania moczu i stolca, utraty świadomości czy postępującej choroby Alzheimera. Zdarza się, że opiekę nad osobą niepełnosprawną uniemożliwia sytuacja życiowa. Czasem bliskie osoby po prostu nie są w stanie zaopiekować się chorym. Przyczynami mogą być duże odległości pomiędzy miejscem zamieszkania seniora a opiekuna, kłopoty rodzinne czy zwyczajny brak kompetencji do sprawowania odpowiedniej opieki nad chorym. Niekiedy osoby w podeszłym wieku wymagają żywienia przez zagłębnik lub regularnego wsparcia fizjoterapeuty. Takie sytuacje skłaniają do poważnego zastanowienia się nad wyborem najlepszego domu opieki dla członka rodziny.

5 porad jak wybrać właściwy dom opieki dla seniora

 1. Rekonesans - po zapoznaniu się ze stronami internetowymi potencjalnych placówek opieki warto udać się do każdej z nich. Na miejscu zapytajmy opiekunów o ich kompetencje, doświadczenie oraz postarajmy się wybadać ich stosunek do podopiecznych. Zwracajmy uwagę również na sprawy pozornie mało istotne, jak zapach, estetyka i porządek w otoczeniu.

 2. Rozmowa z podopiecznymi - pensjonariusze, o ile pozwala im na to stan zdrowia, mogą udzielić sporo cennych informacji o funkcjonowaniu ośrodka. Dobrym pomysłem jest także szczera rozmowa z bliskimi podopiecznych. 

 3. Sprawdzenie licencji - konieczną do uzyskania jest informacja, czy ośrodek działa legalnie. Licencje dla domów opieki wydaje wojewoda danego regionu. 

 4. Określenie swobody - ważne, aby placówka pozwoliła podopiecznym zaspokajać potrzeby na wielu polach. Właściciele domu opieki seniora JOANNA podkreślają, jak ważne jest umożliwienie chorym realizacji potrzeb związanych z religią czy działalnością społeczną. 

 5. Wyszukanie dodatkowych kosztów i zobowiązań - trzeba pamiętać o ustaleniu wszystkich kosztów przed podpisaniem umowy. Upewnijmy się, że placówka nie zażąda dodatkowych opłat np. w przypadku pogorszenia stanu zdrowia podopiecznego.

  Opracowanie:
  Przemocze 63A
  tel. 91 328 42 75
  Oceń artykuł (0)
  0.0
  Komentarze
  Dodaj komentarz