Materiał Partnera

Jak łowić na kulki proteinowe?

Jak łowić na kulki proteinowe?

Kulki proteinowe cieszą się obecnie wielką popularnością wśród wędkarzy. Trudno się dziwić, bo to wyjątkowo skuteczna, łatwa w zastosowaniu, a przy tym niedroga zanęta. Jakie ryby można łowić na kulki proteinowe i jak to zrobić, aby rezultaty były jak najlepsze? Dowiedz się, jak postępować z kulkami proteinowymi, aby zwiększyć ich skuteczność i zanęcić okazałą sztukę!

Dobór kulek proteinowych

Kulki proteinowe różnią się rozmiarami, smakami i zapachami. Są one dostosowane do gatunków ryb, tak aby zanęcanie było selektywne. Gatunek ryby powinien być więc pierwszym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze kulek proteinowych. Na rynku znajdziemy takie przeznaczone dla karpi, leszczy, linów czy amurów i innych ryb.

Kolejna różnica między poszczególnymi rodzajami kulek to ich skład. Te tańsze mają niższą zawartość białka, a to właśnie jego ryby poszukują. Dla ponadprzeciętnych rezultatów warto sięgnąć po kulki proteinowe klasy premium - mówi specjalista ze sklepu wędkarskiego online RK Baits. - My proponujemy naszym klientom kulki w wariancie standardowym w atrakcyjnej cenie, a oprócz tego kulki z wyższą zawartością białka - droższe, ale skuteczniejsze. 

Duże znaczenie ma też rozmiar kulek proteinowych. Mają one zwykle średnice od 10 do 30mm. Wielkość kulek proteinowych należy dobierać do rozmiarów ryb, które chcemy łowić, ale też do tego, jak dobrze ryby biorą na danym stanowisku. Przy słabym braniu lepiej sprawdzają się mniejsze kulki. Za standard należy uznać te o wielkości między 12mm a 18mm.

Kulki proteinowe należy dobierać też pod kątem charakterystyki akwenu. W niezamulonej wodzie bez roślinności, czyli tam, gdzie widoczność jest dobra, sprawdzą się kulki tonące. Jeśli dno jest zamulone, a zbiornik wodny zarośnięty, lepiej sięgać po kulki pływające, ponieważ ryba będzie miała większą szansę ją dostrzec. 

Użycie kulek proteinowych

Kulki proteinowe nie powinny być umieszczane na haczyku. Są na to za duże, a twardość kulek sprawia, że ryba, choć będzie skuszona aromatem i smakiem, szybko odstąpi od zdobyczy i nie zdąży nabić się na haczyk. Dlatego tego rodzaju zanętę umieszcza się na tzw. włosie.

Włos mocuje się przy haczyku, tak aby kulka znajdowała się nieco poniżej haczyka. Włos wykonuje się zazwyczaj z mocnej plecionki, na który nawleka się kulkę. Następnie, aby zabezpieczyć ją przed zsuwaniem się, na końcu włosa umieszcza się plastikowy lub gumowy ogranicznik.

Kulki proteinowe działają z prostego powodu: ryby, widząc apetyczny kąsek, pochłaniają go razem ze wszystkim, co zmieści im się w pysku, w przypadku wędkowania z kulkami proteinowymi - razem z haczykiem. Dlatego włos nie może być zbyt długi. Nić należy przyciąć tak, aby kulka znajdowała się tuż pod haczykiem. Tylko wtedy ryba złapie go wraz z przynętą.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz