Materiał Partnera

Jak łowić metodą spinningową? Zasady i sprzęt

Jak łowić metodą spinningową? Zasady i sprzęt

Spinning to jedna z najbardziej lubianych przez wędkarzy metod łowienia ryb. Można w ten sposób złapać duże okazy wodnych drapieżników. Żeby jednak nam się powiodło, niezbędna jest wiedza, umiejętności i – oczywiście! – odpowiedni sprzęt wędkarski. Jak zacząć łowić metodą spinningową? Jaki sprzęt będzie do tego najlepszy? Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę.

Skuteczna metoda

Spinning jest dziś często stosowaną metodą rekreacyjnego wędkowania. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim bardzo wysokiej skuteczności takiego łowienia ryb. Wielu doświadczonych wędkarzy uważa, że spinning jest znacznie skuteczniejszy od tradycyjnej żywcówki. Dlaczego tak jest? Wędkarze łowiący metodą tradycyjną zakładają przynętę i po prostu czekają, aż ryba na nią trafi. W spinningu jest odwrotnie – to nie ryba ma znaleźć przynętę zarzuconą przez wędkarza, tylko zadaniem wędkarza jest znalezienie ryby. Chodzi o to, by sztuczna przynęta trafiła pod sam pysk drapieżnej ryby. Daje to szanse złowienia pięknego, dużego okazu, który będzie prawdziwym powodem do dumy.

Spinning – jak to się robi?

Łowienie metodą spinningową jest znacznie bardziej dynamiczne niż połów metodą tradycyjną. Wędkarz chodzi wokół stawu albo łowi z łódki – ważne, żeby często zmieniać miejsce łowienia i na nowo zarzucać wędkę. To idealne rozwiązanie dla osób ruchliwych, takich, które tradycyjne wędkowanie po prostu nudzi. Spinning polega na ciągłym poszukiwaniu nowych łowisk w nadziei, że tam uda nam się złapać wspaniały okaz. Ta metoda pozwala złowić szczupaka, sandacza, suma i okonia. Zanim jednak wybierzemy się na ryby trzeba zrobić zakupy – potrzebny do spinningu wysokiej jakości sprzęt możemy zamówić nawet przez Internet – jego sprzedażą zajmuje się Max Fish Sprzęt wędkarski.

Sprzęt do spinningu

Do łowienia metodą spinningową niezbędny jest specjalny sprzęt. Wędzisko do spinningu najczęściej jest dwu- lub trzyczęściowe. Raczej nie używa się wędzisk teleskopowych. Długość wędziska powinna mieć od 180 do 320 cm. Wagę wędziska powinniśmy dostosować do używanej przez nas przynęty. Najlżejsze wędziska spinningowe ważą poniżej 10 g, najcięższe – do 80 g. Najcięższe wędziska stosowane są do połowu sumów, nieco lżejsze pozwalają złowić szczupaki i sandacze. Kolejnym elementem wyposażenia każdego wędkarza łowiącego na spinning jest żyłka lub plecionka. Plecionka jest wytrzymalsza, ale słabiej się rozciąga. Żyłka jest natomiast mniej wytrzymała, ale też słabiej widoczna – dlatego poleca się ją do łowienia płochych ryb.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz