Artykuł sponsorowany

Jak leczyć zwyrodnienie stawu biodrowego?

Jak leczyć zwyrodnienie stawu biodrowego?

Zwyrodnienie stawu biodrowego następuje na skutek degeneracji chrząstki stawowej, która może powstawać m.in. poprzez niezdrowy tryb życia lub choroby takie jak dysplazja stawu biodrowego. W początkowym okresie z reguły występuje jednostronnie i stopniowo może dochodzić do braku ruchomości w obu stawach. Jak wygląda leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego? Dowiedz się, kiedy pomogą ćwiczenia, a kiedy konieczne będzie leczenie operacyjne i endoproteza.

Leczenie farmakologiczne i ćwiczenia na zwyrodnienie stawu biodrowego    

Zwyrodnienie stawu biodrowego to schorzenie, które objawia się bólem, który nasila się w czasie wykonywania ruchu, czyli np. podczas chodzenia. Dlatego też tak często można zauważyć, że chorzy utykają, przez co zmniejsza się obciążenie stawu biodrowego i tym samym ból także jest mniejszy. Z czasem, gdy choroba postępuje, wśród objawów pojawia się brak ruchomości w stawie i związane z nią trudności z wykonaniem codziennych czynności. Gdy ból jest nie do zniesienia, chorzy najczęściej udają się do specjalisty. Trzeba podkreślić, że początkowe leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego polega na łagodzeniu bólu i na tym etapie zalecane są wtedy różnego rodzaju środki farmakologiczne. Najczęściej są to leki przeciwbólowe, środki przeciwzapalne (NLPZ) oraz maści i żele. Oprócz tego stosowana jest także rehabilitacja, która pomaga zwiększyć zakres ruchomości stawu lub stawów.

Dzięki ćwiczeniom i zwiększaniu ruchomości stawu możliwe jest rozluźnienie mięśni, wzmocnienie ich, a także pokazanie technik, które umożliwiają zmniejszenia obciążenia stawu. Dodatkowo, w leczeniu stawu biodrowego można zastosować zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak ultradźwięki i pole magnetyczne – podkreśla specjalista z Gabinetu urazowo-ortopedycznego lek. Jacka Osucha z Olkusza.

Leczenie operacyjne zwyrodnienia stawu biodrowego

W zaawansowanych przypadkach, koniecznym może okazać się leczenie operacyjne zwyrodnienia stawu biodrowego. Gdy ból w stawie biodrowym jest nie do wytrzymania, a inne metody leczenia schorzenia nie pomogły, u pacjentów z reguły zastępuje się zniszczony staw protezą. Operacja stawu biodrowego może mieć jednak także mało inwazyjną formę zabiegu, podczas którego oczyszczane są powierzchnie stawu z osteofitów, przez co staw staje się bardziej ruchomy. Artroskopia to jednak zabieg tylko dla niektórych osób. Nierzadko okazuje się, że konieczna jest endoprotezoplastyka stawu biodrowego, która polega na wstawieniu sztucznego biodra. Zabieg jest poważny i rozległy, a po jego przeprowadzeniu pacjent wymaga rehabilitacji, która umożliwia szybki powrót do zdrowia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz