Materiał Partnera

Jak leczyć zęby z widoczną próchnicą?

Jak leczyć zęby z widoczną próchnicą?

Próchnica zębów to choroba poważna, której pojawienia się nie należy bagatelizować. Niezbędna jest wizyta u stomatologa – specjalista oceni stan uzębienia i podejmie decyzję o dalszym rodzaju leczenia. Może być ono związane nawet z endodoncją, czyli niezbyt popularnym wśród pacjentów leczeniem kanałowym. Ta metoda jest wybierana jednak najczęściej wyłącznie przy zaawansowanych zmianach chorobowych. Jakie są inne sposoby na wyleczenie próchnicy?

Co ma wpływ na rozwój próchnicy w zębach?

Głównym powodem pojawiania się rozmaitych zmian chorobowych w obrębie jamy ustnej jest brak odpowiedniego dbania o higienę w tym obszarze. Pacjenci, którzy nie szczotkują regularnie zębów, nie korzystają z nici dentystycznych czy innych środków wspomagających czyszczenie uzębienia oraz dziąseł, a także nie udają się na wizyty kontrole do stomatologa, bardzo często cierpią m.in. na próchnicę. Występuje ona dodatkowo u osób spożywających spore ilości cukru w diecie.

Jak poznać, że nasz ząb zaatakowała próchnica? Można ją zauważyć podczas samodzielnej, wizualnej kontroli stanu uzębienia. Charakterystyczna, niewielkich rozmiarów zmiana o ciemnym zabarwieniu występująca na szkliwie to właśnie objaw próchnicy. W sytuacji pojawienia się tego schorzenia powinniśmy jak najszybciej umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Podjęcie w krótkim czasie odpowiednich działań w zakresie leczenia próchnicy pozwala na uchronienie zęba przed jego ekstrakcją, czyli usunięciem.

Jakie są metody leczenia próchnicy?

Nawet stosunkowo niegroźny ból zęba powinien być dla nas impulsem do odwiedzenia stomatologa. Wizyty u dentysty pozwalają na podjęcie leczenia już w początkowym stadium rozwoju m.in. próchnicy. W takiej sytuacji wystarczą jedynie zabiegi określane jako remineralizacja szkliwa. Jest ono odbudowywane za pomocą środków nakładanych na powierzchnię chorego zęba i pozwala na pozbycie się problemu z próchnicą. Najczęściej jednak dolegliwość tę leczy się za pomocą specjalistycznych wypełnień.

Tkanka, która została dotknięta próchnicą, jest przez stomatologa usuwana, a w jej miejsce specjalista aplikuje plombę. Gabinet stomatologiczny Ewa Meller-Trędowicz przeprowadza takie zabiegi w sposób bezbolesny i bezpieczny dla pacjentów. Podobnie jest w przypadku wykonywania leczenia kanałowego. Metoda ta jest skuteczna przy zaawansowanej próchnicy, która jest powodem martwicy miazgi zęba. To właśnie dzięki endodoncji udaje się usunąć taką tkankę i wypełnić ją gutaperką, chroniąc tym samym ząb przed ekstrakcją. Możliwości w zakresie leczenia próchnicy jest zatem kilka, a wybór odpowiedniej powierzmy stomatologowi, który udzieli nam też rad odnośnie zapobiegania chorobom jamy ustnej.

Opracowanie:
Brodnica, Korczaka 2
tel. 56 498 22 31
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz