Jak leczyć trądzik różowaty?

Jak leczyć trądzik różowaty?

Trądzik różowaty spędza sen z powiek wielu z nas. Niektóre osoby doprowadza do frustracji i obniża samopoczucie oraz pewność siebie. Chorobę można leczyć na kilka sposobów. W zależności od decyzji dermatologa można zastosować leczenie miejscowe lub doustne specjalnymi lekami dostępnymi na receptę. Dowiedz się, jakie preparaty polecają lekarze i czy można całkowicie wyleczyć trądzik różowaty. Przeczytaj, jak dbać o skórę po leczeniu i czego unikać.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co na trądzik różowaty?

Jeśli chodzi o leczenie miejscowe, to jakie kremy na trądzik różowaty są skuteczne? Dermatolodzy zalecają kremy lub maści z metronidazolem. Poza tym pomocne w pozbyciu się zmian zapalnych są kwas azelainowy, a także sulfacetamid sodowy z siarką oraz nadtlenek benzoilu. Często lekarz przepisuje antybiotyk.

W trudnych przypadkach w leczeniu trądziku różowatego zalecane jest zastosowanie izotretynoiny, która doprowadza do zmniejszenia aktywności gruczołów łojowych, a także hamuje ich rozrost i działa przeciwzapalnie.

U chorych z trądzikiem różowatym wskazane jest wyleczenie innych dolegliwości, które mogą odpowiadać za występowanie zmian zapalnych, takich jak zakażenie Helicobacter pylori czy zaburzenia hormonalne.

W przypadku zaawansowanej postaci trądziku niezbędny jest zabieg chirurgiczny. Nos dotknięty rhinophymą przybiera bulwiasty kształt, jest czerwony, dochodzi do niedrożności. Wówczas stosuje się laser lub nóż elektryczny.

Jak pozbyć się trądziku różowatego raz na zawsze?

Nie można całkowicie wyleczyć trądziku różowatego. Zastosowanie odpowiednich maści, leków doustnych lub zabiegów laserowych bądź chirurgicznych pozwala zminimalizować postęp choroby. W przypadku stanów zapalnych niezbędne jest podjęcie jak najszybszego leczenia w celu zmniejszenia objawów, a także profilaktyki powstawania kolejnych zmian.

Jak dbać o cerę z trądzikiem różowatym?

Po zakończeniu leczenia należy wprowadzić odpowiednią pielęgnację. Warstwa ochronna skóry wymaga naprawy. Jest wyjątkowo wrażliwa, dlatego dermatolodzy zalecają dermokosmetyki do codziennego mycia i nawilżania. To niezwykle istotne, bo apteczne produkty nie niszczą warstwy lipidowej.

Czego unikać w codziennej pielęgnacji po leczeniu?

  • mocnego pocierania i uciskania skóry podczas mycia, nakładania kosmetyków itd.
  • rozgrzewania skóry – wysoka temperatura wzmacnia rumień
  • mydeł i detergentów – tego typu produkty podrażniają i wysuszają
  • mocno pachnących kosmetyków – środki zapachowe w szczególności działają drażniąco, poza tym mogą wywołać reakcję alergiczną; podobnie działają barwniki
  • zabiegów złuszczających, np. z kwasem salicylowym, kwasami owocowymi – mogą potęgować zaczerwienienie i pieczenie

Wiadomo już, że ważny jest dobór kosmetyków. A jak zmienić codzienne nawyki?

  • unikać ostrych potraw – zdrowa dieta przy trądziku różowatym jest bardzo ważna
  • ograniczyć alkohol, a także mocną kawę i herbatę
  • rzucić palenie
  • nie opalać się intensywnie
  • nie korzystać z solarium
  • mniej się stresować – zalecane są techniki relaksacyjne

Czy można uniknąć zachorowania?

Niestety, niektóre osoby nie mogą uchronić się przed zachorowaniem, jednak mogą zminimalizować dokuczliwe objawy. Trądzik różowaty ma podłoże genetyczne, a więc w grupie ryzyka są przede wszystkim osoby, których członek rodzinny zmagał się z podobnymi dolegliwościami, a także wszyscy, którzy mają predyspozycje do występowania podrażnień skóry. Dlatego tak ważny jest odpowiedni tryb życia – zdrowe odżywianie, unikanie stresu i używek, a także odpowiednia pielęgnacja i niedoprowadzanie do przesuszenia skóry.

Odkryj przyczyny i objawy trądziku różowatego.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz