Jak leczyć nadwrażliwość zębów?

Jak leczyć nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zęba to często spotykana dolegliwość, która, jak wskazują stomatolodzy, dotyka co czwartą osobę. Niektórzy skarżą się jedynie na nadwrażliwość na zimno, innym ból sprawia codzienne szczotkowanie. Dowiedz się, jakie są skuteczne sposoby walki z nadwrażliwością zębów i pozbądź się szybko dokuczliwego problemu.

Nadwrażliwość zębów – objawy

Jeśli spożywanie słodyczy, picie schłodzonej wody lub gorącej herbaty sprawia, że za każdym razem odczuwasz dyskomfort, prawdopodobnie cierpisz na nadwrażliwość zębów. Dolegliwość ta charakteryzuje się wystąpieniem przeszywającego bólu, który zwykle mija po chwili. Możemy odczuwać kłucie pod wpływem nawet lekkiego ucisku oraz podczas mycia zębów. Często trudno określić, którego dokładnie zęba dotyczy pojawiający się ból, ponieważ nadwrażliwość dotyka też dziąseł i zębów sąsiadujących. Najbardziej wrażliwe są kły oraz zęby przedtrzonowe.

Co powoduje nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zęba powoduje odsłonięta zębina, w której występują wąskie kanaliki, tzw. kanaliki zębinowe, które docierają do nerwu. Przyczyną odsłaniania się kanalików zębinowych są cofanie się dziąseł i odsłanianie korzeni, a także uszkodzenie i ścieranie się szkliwa. Odsłonięte nerwy są wtedy drażnione przez zewnętrzne bodźce.

Przyczyny nadwrażliwości zębów:

 • Niewłaściwa higiena jamy ustnej – używanie szczoteczki z twardym włosiem i zbyt mocne szczotkowanie. Błędem jest zarówno zaniedbanie regularnego mycia zębów, jak i nadmierna higiena zbyt inwazyjnymi środkami, takimi jak mocno ścierająca pasta
 • Codzienne picie gazowanych napojów i kwaśnych pokarmów
 • Zabiegi profilaktyczne, takie jak usuwanie kamienia nazębnego – mogą powodować krótkotrwałe odczuwanie dyskomfortu, które szybko mija. Czasami może pojawić się również nadwrażliwość zęba po plombowaniu
 • Bruksizm, czyli odruchowe zgrzytanie zębami
 • Złe nawyki, np. obgryzanie paznokci
 • Stany zapalne przyzębia, w tym paradontoza
 • Bulimia, a dokładniej związane z nią regularne wymiotowanie – kwas żołądkowy niekorzystnie wpływa na szkliwo zębów
 • Nakładkowe wybielanie zębów – chwilowa nadwrażliwość zębów po wybielaniu zdarza się u pacjentów bardzo często. Jednak nie ma powodów do obaw, ponieważ z czasem ustępuje.

Nadwrażliwość zębów – domowe sposoby

Zanim sięgniemy po profesjonalne zabiegi u stomatologa, warto zadbać o zmianę nawyków. O czym powinien pamiętać każdy, czyli jakie są podstawowe zasady zapobiegania nadwrażliwości zębów:

 • Myj zęby szczoteczką z miękkim włosiem i używaj łagodnej pasty. W drogeriach i aptekach dostępna jest specjalna pasta na nadwrażliwość zębów o niskim wskaźniku ścieralności (RDA). Niewskazana jest pasta wybielająca.
 • Regularnie oczyszczaj zęby oraz trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe z pomocą nici dentystycznej. Zęby myj ruchami wymiatającymi.
 • Ogranicz gazowane napoje i słodycze. Pamiętaj, by po zjedzeniu lub wypiciu kwaśnych pokarmów od razu nie szczotkować zębów – szkliwo jest wtedy bardziej podatne na uszkodzenia. Zadbaj o dietę bogatą w wapń i fosfor.

Jak zwalczyć nadwrażliwość zębów?

Jeśli zmiana diety i nawyków nie pomogła, sprawdź, co na nadwrażliwość zębów jest najbardziej skuteczne. Przede wszystkim podstawą jest regularne i kompleksowe leczenie zębów. Dopiero po pozbyciu się ubytków, można skorzystać z zabiegów profilaktycznych. Dentyści wskazują, że w leczeniu nadwrażliwości może pomóc fluoryzacja, która wzmacnia szkliwo, a tym samym sprawia, że zęby są bardziej odporne na szkodliwe działanie kwasów.

Problemem może być odsłonięcie szyjek zębowych. Odsłonięte korzenie można łatwo podrażnić, co wywołuje ostry ból. Stomatolog wykonuje wtedy profesjonalne pokrycie recesji dziąsła, która pojawia się w wyniku zbyt mocnego szczotkowania lub z powodu nieprawidłowej budowy dziąseł i rozwijającej się paradontozy. Zabieg polega na naciągnięciu dziąsła na odsłonięty korzeń.

Nadwrażliwość może pojawiać się również pod wpływem ucisku, gdy zęby pacjenta są rozchwiane. Przeprowadza się wtedy szynowanie zębów. Dentysta zakłada szynę, która podtrzymuje zęby i sprawia, że są bardziej odporne na uciskanie i ścieranie.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz