Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, jest chorobą, z którą pacjenci często borykają się całe życie. Na AZS nie ma lekarstwa – objawy zapalenia możemy łagodzić za pomocą farmaceutyków przepisanych przez lekarza oraz naturalnych domowych metod. Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? Jak złagodzić swędzenie? Sprawdź nasz poradnik, w którym odpowiemy na twoje pytania.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą skóry, która najczęściej pojawia się u noworodków i dzieci między 6 a rokiem życia, chociaż zdarzają się przypadki, gdy jest diagnozowane dopiero u dorosłych.

Najbardziej charakterystycznym objawem AZS jest świąd, którego nasilenie zależy od fazy choroby. Towarzyszą mu również zmiany w fizjologii i budowie skóry. Skóra chorego na atopowe zapalenie skóry jest sucha, skłonna do podrażnień i nadkażeń. Cechuje ją tzw. zwiększona, przez naskórkowa utrata wody oraz defekt genu, który koduje filagrynę. Skutkuje on niedoborem naturalnego czynnika nawilżającego, wzrostu pH  skóry i skłonności do jej kolonizacji przez gronkowca złocistego. Choroba ma charakter nawrotowy – podczas jej przebiegu wyróżnia się cykle wyciszenia objawów i ich zaostrzenia.

Co jest przyczyną zapalenia skóry? Przyczyn choroby możemy zaliczyć czynniki genetyczne, środowiskowe, klimatyczne i drażniące, takie jak alergeny pokarmowe czy czynniki powietrzno-pochodne.

Jakie są objawy choroby?

Początkowym objawem skóry atopowej jest dokuczliwe swędzenie, które uniemożliwia spokojny sen i koncentrację na codziennych zajęciach. Później skóra robi się sucha, a w zgięciach pod kolanami i na łokciach pojawiają się czerwone grudki, które z czasem zamieniają się w czerwone grudki i ropne krostki. Mogą one pokryć nawet całe ciało pacjenta.

Gdy pacjent chorujący na AZS się drapie, na skórze pozostają ślady zwane przeczosami. W wyniku tego skóra zaczyna przypominać natłuszczony pergamin, przez który prześwitują żyły.

Z czasem objawy atopowego zapalenia skóry mogą złagodnieć lub chwilowo ustąpić. W prawidłowym rozpoznaniu choroby pomoże dermatolog.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

AZS jest niewyleczalne, ale można złagodzić jego objawy. Jak to zrobić? Przede wszystkim unikaj czynników drażniących, takich jak:

  • dym papierosowy
  • wełniane ubrania
  • kurz i brud
  • chlorowana woda
  • mydła i płyny do kąpieli, które podrażniają skórę
  • szorstkie ręczniki
  • płyny i leki na spirytusie

Staraj się również unikać pomieszczeń klimatyzowanych. Ubrania pierz w specjalnym proszku dla alergików a do mycia stosuj specjalne detergenty, które nie zawierają zwykłego mydła. Unikaj także spożywania produktów, które mogą mieć działanie alergiczne. Staraj się nie przegrzewać skóry – może to zaostrzyć świąd.

Dużą uwagę przyłóż także do pielęgnacji skóry. Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry w przypadku łagodnej postaci choroby mogą skutecznie zapobiegać jej zaostrzeniom. Po każdej kąpieli natłuszczaj wilgotną skórę oliwką. Stosuj również tłuste i półtłuste kremy bez konserwantów. Pomocne będą tzw. emolienty, czyli maści, kremy i balsamy służące do nawilżania skóry. Wchłaniają one wilgoć z otoczenia, dzięki czemu powierzchnia skóry cały czas jest wilgotna. Blokują także kanały, którymi woda wyparowuje na zewnątrz.

W przypadku nasilonego swędzenia pomóc mogą naturalne metody leczenia – kąpiel w krochmalu lub kisielku z siemienia lnianego. Dobrym pomysłem jest również basen z wodą ozonowaną lub solankową. Pomóc mogą także chłodne okłady. Kiedy te nie poskutkują, warto zastosować silniejsze preparaty lub farmaceutyki zapisane przez lekarza. W takim wypadku stosuje się preparaty sterydowe, inhibitory kalcyneuryny i leki przeciwhistaminowe. U niektórych pacjentów dobre efekty daje również fototerapia.

Oceń artykuł (2)
4,5
Komentarze
Dodaj komentarz