Jak leczyć alergię na kota?

Jak leczyć alergię na kota?

Kot potrafi być bardzo towarzyskim zwierzęciem i oddanym przyjacielem. Czasami jednak kontakt z kotem może powodować alergię. Przeczytaj, co dokładnie jest winowajcą nieprzyjemnych reakcji alergicznych. Dowiedz się, jakie objawy mogą świadczyć o uczuleniu. Sprawdź, jak leczyć alergię na kota – przy wystąpieniu niepokojących objawów, zgłoś się do specjalisty.

Czym jest alergia na kota?

Przyczyną uczulenia nie jest kocia sierść, ale wydzielina, która znajduje się w sierści oraz ślinie zwierzaka. To fakt, że kot liże swoją sierść, sprawia, że u osoby, która głaszcze zwierzę, może wystąpić reakcja alergiczna.

Alergia na kota występuje o wiele częściej niż alergia na psa. To, co uczula najsilniej to białko Fel d1, które magazynowane jest także w naskórku zwierzęcia. Samce uczulają bardziej od samic. Przyczyną tego stanu rzeczy jest większa liczba gruczołów łojowych w skórze. Należy pamiętać, że kastracja samców powoduje zmniejszenie zarówno ilości łoju, jak i Fel d1 na skórze zwierzęcia – tym samym kot mniej uczula, a kontakt z nim może wywoływać łagodniejsze reakcje alergiczne.

Białko Fel d2, które znajduje się w moczu kota, także jest silnie uczulające. Niepożądane reakcje alergiczne mogą być spowodowane na przykład sprzątaniem kuwety. Im starsze zwierzę, tym produkowane przez niego białko będzie bardziej uczulać.

Jakie są objawy alergii na kota?

Reakcje uczuleniowe na kota najczęściej obejmują układ oddechowy. Objawy alergii na kota są nieprzyjemne. Osoba uczulona ma katar oraz kaszel, często kicha. Występuje drapanie w gardle oraz przekrwienie błony śluzowej nosa. Oczy alergika swędzą, a powieki są obrzęknięte. Zdarzają się także objawy związane ze skórą – swędzenie oraz zaczerwienienie. Może wystąpić pokrzywka.

Należy pamiętać, że nieleczona alergia często doprowadza do przewlekłego zapalenia zatok. U dzieci może rozwinąć się nawet w astmę. Dlatego tak ważne jest, żeby już przy pierwszych niepokojących objawach zgłosić się do alergologa po pomoc.

Leczenie alergii na kota

Najprostszą metodą leczenia jest pozbycie się alergenu, czyli oddanie kota. Nie jest to jednak łatwa decyzja, a z alergią można skutecznie walczyć. Terapia odczulająca zwiększy odporność organizmu na dany typ alergenu – raz lub dwa razy w tygodniu przyjmuje się zastrzyk z dużą dawką alergenu, która jest sukcesywnie zmniejszana.

Przy terapii należy ustalić, które dokładnie białko wywołuję alergię. Niezbędne będą do tego odpowiednie testy – sprawdź, na czym polegają testy alergiczne. Terapia trwa od trzech do pięciu lat.

Jeżeli nie mamy kota w domu, tylko przez jakiś czas znaleźliśmy się w jego towarzystwie lub spotkaliśmy się z osobą, która ma kota, a jego sierść znalazła się na ubraniu tej osoby i spowodowało to u nas reakcję alergiczną, możemy wziąć leki przeciwhistaminowe.

Wskazówki, jak zmniejszyć ilość alergenu w domu

Jeżeli jesteś alergikiem i masz kota w domu, pamiętaj, żeby pozbyć się nadmiaru tekstyliów. Zrezygnuj z dywanów i zasłon – to w nich alergeny mogą utrzymywać się latami. Kup specjalną pościel dla alergików i nie pozwól zwierzakowi wchodzić do sypialni – pomieszczenie, w którym śpisz, powinno być w miarę możliwości wolne od alergenów. Po kontakcie z kotem postaraj się umyć ręce – higiena to zawsze priorytet. Ważne jest także utrzymywanie domu w czystości – przy alergiach jest to szczególnie istotne.

Jeżeli wiesz, że masz alergię, a pomimo to decydujesz się na kupno lub adopcję kota – wybierz samice. Pamiętaj, że alergen znajduje się w naskórku – nie ma czegoś takiego jak alergia na sierść kota. Dlatego też opinie, że zwierzęta, które nie mają sierści, nie uczulają, są mitem.  

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz