Materiał Partnera

Jak leczy się paradontozę?

Jak leczy się paradontozę?

Zapalenie przyzębia to powszechne schorzenie stomatologiczne, które dotyka najwięcej osób po 45. roku życia. Stanowi także najczęstszą przyczynę utraty zębów. Wczesne wykrycie paradontozy i niebagatelizowanie objawów umożliwiają jej wyleczenie nieskomplikowanymi metodami. Im bardziej zaawansowane stadium choroby, tym większe prawdopodobieństwo konieczności interwencji chirurgicznej.

Objawy zapalenia przyzębia

Tak inaczej nazywana jest w środowisku stomatologicznym paradontoza. Choć etiologia dolegliwości nie jest do końca zweryfikowana, to zazwyczaj wiąże się z zaleganiem kamienia oraz płytki nazębnej. Rozwojowi choroby mogą sprzyjać także choroby przewlekłe, niska odporność organizmu, urazy dziąseł lub infekcje w jamie ustnej. Pierwsze objawy to widoczne zaczerwienienie oraz opuchlizna przyzębia. Często towarzyszy temu samoistne krwawienie podczas szczotkowania zębów. Wraz z rozwojem schorzenia dziąsła mogą przybierać fioletowy odcień, a ze względu na powstające kieszonki przyzębowe, powodować ich nadwrażliwość na bardzo zimną lub wysoką temperaturę pożywienia. Ignorowanie takich oznak i brak podjęcia leczenia paradontozy może prowadzić do jej ostatniego stadium — ruchomości zębów, a w konsekwencji nawet ich wypadanie.

Diagnostyka i leczenie paradontozy

Dobór odpowiednich metod jest uzależniony przede wszystkim od etapu rozwoju zapalenia przyzębia. Wykrycie go we wczesnej fazie pozwala na wykonanie nieinwazyjnych zabiegów, usuwających nagromadzony kamień wraz z płytką nazębną na przykład z wykorzystaniem ultradźwięków. Dentysta wówczas udziela również instrukcji w zakresie właściwej pielęgnacji jamy ustnej, zalecając stosowanie odpowiednich płynów do płukania oraz past. Bardziej zaawansowane stadia wymagają długotrwałego leczenia, przeprowadzanego na przykład w gabinecie stomatologicznym Dental Med w Wodzisławiu Śląskim. Najczęściej obejmuje ono kiretaż, czyli czyszczenie powstałych kieszonek dziąsłowych z rozwijających się w nich bakterii beztlenowych i uzupełnienie ubytków kostnych. Konieczne jest również wdrożenie terapii antybiotykowej, które zniweluje powstały stan zapalny.

Profilaktyka zapalenia przyzębia

Ryzyko wystąpienia schorzenia wzrasta wraz z wiekiem. Mimo to paradontozie można zapobiec, ograniczając spożywanie używek — alkoholu, papierosów, kawy. Dobrze jest także zrezygnować ze złej diety i postawić na dobre nawyki żywieniowe. Kluczową kwestię stanowi jednakże prawidłowa i regularna dbałość o higienę jamy ustnej. Szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie to obowiązek w zakresie profilaktyki. Zapobieganiu infekcjom, które mogą przyczyniać się do powstawania zapalenia dziąseł, sprzyja korzystanie z nici dentystycznej w celu oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Warto pamiętać o systematycznych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, a raz na pół roku poddaniu się zabiegowi piaskowania i skalingu.

Opracowanie:
Wodzisław Śląski, Teligi 27A
tel. 32 456 94 82
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz