Jak leczy się łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry to jedna z najczęściej diagnozowanych dermatoz. Szacuje się, że dotyka około 11,6 % ogólnej populacji. Choroba ma charakter przewlekły i wymaga specjalistycznego leczenia dermatologicznego. Jakie są przyczyny występowania łojotokowego zapalenia skóry? W jaki sposób można złagodzić objawy tej choroby? Zapraszamy do lektury!
Jaka jest etiologia łojotokowego zapalenia skóry?
Dermatologom nie udało się jednoznacznie określić przyczyn występowania tej choroby. Najczęściej pojawia się ona w okresie dojrzewania, kiedy to gruczoły łojowe w skórze pracują najintensywniej. Z tego też względu łojotokowe zapalenie skóry w większości przypadków diagnozowane jest u osób młodych, co nie oznacza, że choroba nie może pojawić się w późniejszym wieku. Wręcz przeciwnie, specjaliści zaobserwowali, że drugi szczyt zachorowalności przypada na okres po 50. roku życia. Łojotok częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Nierzadko rozpoznaje się go u osób z problemami endokrynologicznymi. Reasumując, za główne przyczyny choroby można uznać nadmierną aktywność gruczołów łojowych oraz zaburzenia w procesie odnawiania się komórek naskórka.
Jakie są objawy łojotoku?
Jak informuje dermatolog z przychodni Med-Expert – typowymi objawami łojotokowego zapalenia skóry jest rumień oraz swędzenie i łuszczenie się skóry. Patologiczne zmiany występują w miejscach, gdzie skupiska gruczołów łojowych są najliczniejsze, a więc na twarzy, owłosionej skórze głowy, na plecach, na mostku, a czasem również w okolicach intymnych. Ze względu na nasilony łojotok skóra i włosy mogą wyglądać na permanentnie „tłuste”, co jest dużym dyskomfortem dla chorych. Podobnie zresztą jak uporczywe swędzenie, które jest trudne do zniesienia. Jak diagnozuje się ŁZS? Doświadczony lekarz jest w stanie rozpoznać chorobę w podstawowym badaniu dermatologicznym. W rzadkich przypadkach konieczne jest wykonanie biopsji.
Jak leczy się łojotokowe zapalenie skóry?
Leczenie łojotokowego zapalenia skóry uzależnione jest od stopnia nasilenia objawów. Zwykle pomocne jest stosowanie maści i kremów o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych. Wykazują one także działanie ochronne i regeneracyjne. Podstawowym składnikiem owych preparatów są glikokortykosteroidy, które trzeba dawkować zgodnie z zaleceniami lekarza. W celu złagodzenia zmian na owłosionej skórze głowy rekomenduje się używanie szamponów przeciwłupieżowych z pirotynianem cynku. Terapia ŁZS może trwać latami. Poprawa stanu skóry bardzo często ma charakter przejściowy. Niezwykle ważny dla podtrzymania efektów leczenia jest higieniczny tryb życia oraz odpowiednio zbilansowana dieta.