Artykuł sponsorowany

Jak ładować akumulator?

Jak ładować akumulator?

W teorii akumulator auta powinien umożliwić nam odpalenie silnika samochodu za każdym razem – wyjątkiem mogą być sytuacje, kiedy przez nieostrożną eksploatacje, np. zostawianie włączonych świateł lub radia doprowadzimy do jego wyczerpania. W praktyce jednak nie zawsze tak jest, konieczne staje się zatem doładowanie go. Zadanie to, z pozoru proste, powinno być wykonywane z dużą ostrożnością i zachowaniem zasad bezpieczeństwa – w przeciwnym wypadku akumulator może ulec uszkodzeniu a nawet eksplodować. Ładowanie może odbywać się za pomocą kabli podłączonych do akumulatora w drugim samochodzie, lub prostownika.

Ładowanie za pomocą kabli

To metoda używana w sytuacjach awaryjnych, kiedy nie ma możliwości podładowania akumulatora prostownikiem. Potrzebna będzie nam pomoc innego kierowcy, który pozwoli nam podłączyć się do swojego auta. Niektóre przedsiębiorstwa taksówkarskie oferują odpłatne ładowanie akumulatorów z kabli. W pierwszej kolejności ustawiamy auta przodem do siebie, aby móc swobodnie połączyć oba akumulatory kablami. Zanim użyjemy kabli powinniśmy upewnić się, że rozładowana bateria nie jest zamarznięta, gdyż grozi to wybuchem. Kable podłączamy przy wyłączonych silnikach. Mają one różne kolory i oznaczenie plus/minus, pamiętamy o podłączeniu ich do biegunów o odpowiednich biegunów – najpierw plus do plusa, następnie minus do minusa. Po podłączeniu uruchamiamy silnik sprawnego auta – po kilku minutach próbujemy odpalić drugi silnik. Jeśli się uda możemy zdjąć kable, zaczynając od silnika ze sprawnym akumulatorem i zachowując odwrotną kolejność – najpierw minus, potem plus. Warto pamiętać, że takie ładowanie akumulatora wystarczy jedynie na chwilę, dlatego po odpaleniu silnika nie należy go gasić – najlepiej pojeździć około 30 minut, by miał on czas ponownie się naładować z pomocą alternatora.

Ładowanie z pomocą prostownika

Prostownik jest urządzeniem, które pozwoli nam naładować nasz akumulator w pełni, jednak będziemy musieli poświęcić na ładowanie więcej czasu. W pierwszej kolejności musimy wyjąć akumulator z pojazdu – dobrze jest założyć wcześniej gumowe rękawice i okulary ochronne. Odkręcamy zacisk z minusem, potem z plusem (koniecznie w tej kolejności), zdejmujemy zabezpieczenia i wyjmujemy akumulator. Umieszczamy go na płaskim, stabilnym podłożu i podłączamy przewody prostownika – najpierw plus, potem minus. Następnie ustawiamy odpowiednią wartość ładowania – zwykle jest to 12 V, jednak to zależy od rodzaju naszego akumulatora. Na końcu podłączamy prostownik do prąd. Ładowanie do pełna powinno trwać od 10 do 12 godzin, możliwe jest podładowanie szybsze, np. około pół godziny, jednak akumulator po nim może wkrótce rozładować się ponownie. Po naładowanie akumulatora wykonujemy wszystkie poprzednie czynności w odwrotnej kolejności – odłączamy prostownik, zdejmujemy kable (najpierw minus, potem plus), umieszczamy akumulator w aucie, zabezpieczamy go i podłączamy (najpierw plus, potem minus). W trakcie ładowania wydzielają się opary, które są trujące i łatwopalne, dlatego należy czynność tę wykonywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, z dala od źródła ognia.

Szeroki wybór akumulatorów najlepszych marek znajdziemy w ofercie firmy Bat Profi.

 

Oceń artykuł (18)
4.1
Komentarze
Dodaj komentarz