Artykuł sponsorowany

Jak kupować strój do jazdy konnej dla początkujących?

Jak kupować strój do jazdy konnej dla początkujących?

Jazda konna to nie tylko możliwość obcowania z przyrodą, to również szereg korzyści prozdrowotnych, które od lat wykorzystywane są w zajęciach hipoterapii. Przygodę z jeździectwem dobrze jest rozpocząć pod okiem sprawdzonego trenera, w szkółce jeździeckiej, która nie tylko dba o klienta przychodzącego z zewnątrz, ale przede wszystkim dba o zdrowie i dobrostan zwierząt. Jak powinien wyglądać odpowiedni strój do jazdy konnej? Czy konieczne jest inwestowanie w specjalistyczną odzież jeździecką? Co warto zakupić na początek? Z czym można poczekać do chwili, aż nabierzemy pewności, że to ten rodzaj aktywności fizycznej, którego szukaliśmy?

Jaki strój wybrać na pierwsze lekcje?

Jazda konna pozwala poprawić koordynację ruchową, jest idealnym „ćwiczeniem” pozwalającym przywrócić właściwą postawę ciała, zadbać o zdrowie kręgosłupa. Ważne jest jednak, aby strój, który dobierzemy, pomagał w utrzymaniu właściwej pozycji na koniu. Istotne jest, aby krój stroju nie utrudniał bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem. Nie powodował dyskomfortu, chociażby w postaci obtarć i odcisków. Decydując się na pierwsze lekcje, nie musimy inwestować od razu w spodnie do jazdy konnej, tzw. bryczesy. Wystarczą na początek getry spodnie typy rurki, które – to bardzo istotne – nie mają szwów po wewnętrznej stronie ud, a krocze w tych spodniach jest tzw. profilowane.

Poza bryczesami ważne jest też posiadanie odpowiednio dobranego kasku jeździeckiego. Warto dopytać czy szkoła, do której zamierzamy się udać, ma je do wypożyczenia na miejscu. Zwykle są dostępne, ale lepiej to sprawdzić. Niezastąpiona będzie wygodna koszulka bawełniana, chociaż większy komfort będziemy odczuwać, wykorzystując koszulki tzw. termoaktywne, które, nawet gdy się spocimy, będą trzymały wilgoć z dala od skóry, chroniąc przed wychłodzeniem. W chłodniejsze dni warto zabrać jakąś narzutkę, katanę, bądź też kurtkę jeździecką, jeśli posiadamy lub możemy pożyczyć. Istotną różnicą kurtek jeździeckich od innych kurtek sportowych jest krój. Kurtki te kończą się na linii bioder lub w połowie linii pośladków. Zapewniają pełną swobodę ruchów podczas jazdy konnej (nie przysiądziemy kurtki). A co z butami?

Na początek wystarczą buty z płaską podeszwą typu np. trampki, tenisówki czy też buty imitujące buty jeździeckie. Warunkiem jest jednak, by nie zawierały żadnych klamer, wystających elementów, mogących utrudnić wyjęcie stopy ze strzemion.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Na pierwsze spotkanie możemy iść bez rękawiczek, ale na już kolejne lekcje dobrze jest wziąć ze sobą. Początkowo wystarczą rękawiczki ogrodowe, pozwalające chronić skórę rąk przed otarciami. Rękawiczki jeździeckie mają w newralgicznych punktach specjalne wzmocnienia, wydłużające żywotność rękawiczek. Chodzi o wzmocnienia między palcem małym a serdecznym oraz między kciukiem a palcem wskazującym. Kompletny strój jeździecki jest dość rozbudowany. Gdy już rozsmakujemy się w jeździectwie, możemy go sobie skompletować. Kompletując strój jeździecki, musimy pamiętać o:

  • kasku jeździeckim,
  • koszulce, kurtce, kamizelce jeździeckiej,
  • bluzie, kurtce jeździeckiej,
  • bryczesach (spodniach jeździeckich),
  • rękawiczkach jeździeckich,
  • obuwiu jeździeckim (oficerki jeździeckie, sztyblety jeździeckie),
  • akcesoria jeździeckie (sztylpy, czapsy, skarpety jeździeckie).
Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz