Materiał Partnera

Jak kupić nowe mieszkanie?

Jak kupić nowe mieszkanie?
Kupno mieszkania na rynku pierwotnym może być inwestycją, porównywalną z budową domku. Jest to bardzo odważna decyzja, jednakże należy się do niej odpowiednio przygotować. Na rynku aktualnie panuje duży bum budowlany. Deweloperzy prześcigają się w inwestycjach i zdobywaniu klientów, budując coraz to większe, ekskluzywniejsze osiedla bloków. Przy wyborze odpowiedniego mieszkania trzeba jednak zachować chłodną głowę.

Od czego zacząć?

Przed kupnem mieszkania należy spisać sobie dokładny plan działania. Od ustalenia budżetu, poprzez niezbędne elementy, jakie wymarzone mieszkanie powinno posiadać, do samego zakupu. Brak odpowiednio ułożonego planu może skutkować dodatkowymi kosztami, wydłużeniem czasu całego procesu zakupu mieszkania i oczywiście niepotrzebnymi nerwami. Kolejnym krokiem powinno być ustalenie budżetu. Należy ustalić sposób finansowania (czy osoba zainteresowana może pozwolić sobie na pożyczkę np. od rodziny, czy zamierza wziąć kredyt w banku). Zazwyczaj ludzie decydują się na kredyt bankowy. Jeśli taki jest wybór, należy udać się do banku, poznać warunki kredytu i jaką zdolność kredytową posiada osoba zainteresowana. Oszacowany fundusz warto rozdzielić na wkład własny i przyznany kredyt. Przy wydatku na mieszkanie, należy pamiętać także o wszystkich kosztach dodatkowych, takich jak np. wykończenie i umeblowanie mieszkania.

Wybór nieruchomości

Po oszacowaniu funduszu możemy zwrócić swoją uwagę na konkretne nieruchomości na sprzedaż. Warto wybrać się na targi mieszkaniowe, aby poznać firmy deweloperskie aktualnie inwestujące na rynku mieszkaniowym. Gdy wybierzemy dogodne miejsce, istotnym aspektem jest, aby zapoznać się z deweloperem. W tym celu można przejrzeć fora internetowe, dzięki czemu będzie można się dowiedzieć, która jest to jego inwestycja z kolei i czy inwestor terminowo wywiązuje się ze swoich  zobowiązań. Dobry inwestor, tak jak w przypadku Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej ma za sobą przynajmniej kilka udanych inwestycji, a na ich stronie internetowej można znaleźć różnego rodzaju wyróżnienia i dyplomy, potwierdzające jakość współpracy z tą firmą.  Niewątpliwie, przy wyborze dogodnego miejsca należy zwrócić uwagę na usytuowanie budynku. Wiązać się z tym będzie odległość od centrum miasta, odległość do miejsca pracy oraz dojazd do najważniejszych punktów miasta. Istotnym aspektem może być dostęp do komunikacji miejskiej, a na pewno ważnym elementem będzie długość dojazdu do tego miejsca o różnych porach dnia. Najbardziej interesować nas powinny w tym wypadku godziny szczytu. Interesować też nas powinna okolica nowego miejsca zamieszkania. Dostęp do lokali usługowych, sklepów i oczywiście sąsiedzi. Przedostatnim krokiem jest zapoznanie się z wnętrzem mieszkania. W tym wypadku interesować nas powinna jakość wykończenia, wielkość mieszkania i jego układ. Na koniec zostaje tylko podjęcie decyzji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz