Jak kupić dobry ciśnieniomierz?

Jak kupić dobry ciśnieniomierz?

Czy wiesz, że nadciśnienie tętnicze uważane jest za chorobę XXI wieku? Wszechobecny stres, nieodpowiednia dieta i szybkie tempo życia mają ogromny wpływ na nasze ciśnienie. Regularne pomiary to ważna profilaktyka zdrowotna. Dziś poza wizytą u specjalisty możemy je wykonać również samodzielnie w domu – wystarczy zainwestować w dobry ciśnieniomierz. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu.  

Jaki ciśnieniomierz kupić? Rodzaje i skuteczność działania

Jednym z podstawowych badań medycznych jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Można go dokonać zarówno w gabinecie lekarskim, jak i samodzielnie w domu. W drugim przypadku należy posiadać dobry ciśnieniomierz. Wybór sprzętu nie może być jednak przypadkowy. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów m.in. na to, kto będzie korzystał z urządzenia, które dodatkowe funkcje będą przydatne oraz jaki koszt możemy ponieść.   

Choć mechanizm działania każdego tego typu urządzenia jest taki sam, to na rynku możemy znaleźć różnorodne modele o odmiennych parametrach. Z tego względu wyróżniamy trzy rodzaje ciśnieniomierzy:

1. Ciśnieniomierz rtęciowy

To pierwsze znane aparaty do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Pojawiły się na rynku już pod koniec XIX w. Do dziś tradycyjne modele stosowane są przez wielu specjalistów i wciąż uważa się je za najdokładniejszy rodzaj sprzętu. Co ciekawe, ze względu na toksyczność rtęci, ciśnieniomierz został wycofany i nie jest dostępny powszechnie w sprzedaży. Do jego niewątpliwych wad można zaliczyć duże gabaryty i masę oraz brak możliwości samodzielnego wykonania badania. 

ciśnieniomierz rtęciowy

2. Ciśnieniomierz zegarowy

Najpopularniejsze wśród lekarzy, choć są również przeznaczone do domowego użytku. Ciśnieniomierze sprężynowe wykorzystują mechanizm aneroidowy oraz tradycyjną metodę osłuchową. Aparat zazwyczaj składa się z czterech części: stetoskopu, mankietu, zegara i pompki. Wśród jego zalet możemy wymienić niewielki rozmiar, dokładność pomiaru oraz możliwość stosowania w różnych pozycjach. Nie jest to jednak wytrzymały sprzęt, a do tego wymaga kalibracji.   

zegarowy ciśnieniomierz

3. Ciśnieniomierz elektroniczny

Najczęściej wybierana i najbardziej popularna wersja urządzenia na rynku. Aparaty cyfrowe są wyjątkowo łatwe w obsłudze oraz posiadają czytelny i duży ekran. Jedną z ich niewielu wad jest konieczność stosowania zasilacza lub baterii. Poza tym wyróżnia się kilka rodzajów tego typu sprzętu. Wśród nich wyróżniamy:

  • Ciśnieniomierz automatyczny – najczęściej spotykany model urządzenia na rynku i przeznaczony przede wszystkim do domowego użytku. W jego przypadku mankiet sam się zaciska, dzięki czemu można dokonać pomiaru samodzielnie.    
  • Ciśnieniomierz półautomatyczny – w przypadku tego typu aparatu część funkcji wykonywana jest ręcznie (np. pompowanie powietrza za pomocą gruszki), ale sam pomiar ciśnienia odbywa się z wykorzystaniem klasycznego stetoskopu. Występuje tylko w wersji na ramię.  
  • Ciśnieniomierz manualny klasy Hi-End – gwarantuje największą precyzyjność pomiaru bez wykorzystywania rtęci. Stosowany jest również do kalibracji innych urządzeń. Ze względu na cenę, rozmiar i sposób działania jest dedykowany przede wszystkim lekarzom.  

elektroniczny ciśnieniomierz

Inny podział obejmuje urządzenia naramienne i nadgarstkowe. Specjaliści rekomendują używanie wersji na ramię, ponieważ są one bardziej precyzyjne w wykonywaniu pomiarów ciśnienia krwi. Wskazane modele są najlepsze dla osób starszych oraz pacjentów ze zdiagnozowaną miażdżycą czy mniejszymi żyłami. Ciśnieniomierze nadgarstkowe to świetna opcja w podróży lub w przypadku częstych pomiarów.

Jak wybrać ciśnieniomierz, czyli cechy dobrego sprzętu

Najpopularniejsze rankingi ciśnieniomierzy obejmują poza ceną również inne parametry urządzenia, które stanowią o jego jakości. Godny polecenia model charakteryzują poniższe cechy:

  • Dokładny i powtarzalny pomiar – aparat do mierzenia ciśnienia powinien przede wszystkim gwarantować jak największą skuteczność działania. Tylko dzięki dokładnym pomiarom można prawidłowo kontrolować swój stan zdrowia. Normy unijne przewidują, że błąd nie powinien być większy niż 3 mm Hg.
  • Wytrzymałość i niezawodność – wysokiej jakości urządzenie powinno być odporne na typowe, domowe uszkodzenia – naprawa ciśnieniomierza może okazać się bowiem wyjątkowo kosztowna. Warto więc wybrać model z twardego tworzywa sztucznego informujący o ewentualnych problemach.  
  • Mankiet o właściwym rozmiarze – idealnie dobrany mankiet do ciśnieniomierza to prawdziwa podstawa. Mniejszy lub większy model może bowiem wpłynąć na dokładność pomiaru. Poza rozmiarem (który standardowo wynosi od 20 do 32 cm), powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, jak długo i komfortowo zakładamy mankiet na ramię.    
  • Funkcjonalność – przy wyborze odpowiedniej wersji, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje sprzętu. Część urządzeń może bowiem zagwarantować: pamięć wykonanych pomiarów oraz wielokrotne badanie, komunikaty głosowe, alarm przypominający, automatyczne wyłączanie czy wskaźnik zużycia energii. Jednym z najciekawszych modeli jest ciśnieniomierz z wykrywaniem arytmii.   
  • Łatwość użytkowania – do najczęstszych użytkowników ciśnieniomierzy zalicza się osoby starsze. Część z nich może mieć problemy z obsługą elektronicznych urządzeń. Dlatego też warto zdecydować się na nieskomplikowany model o automatycznym działaniu.  

Zastanawiasz się, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi? Poza dobrym aparatem należy pamiętać o odpowiednim przeprowadzeniu badania. Przede wszystkim na początek powinniśmy zapoznać się z instrukcją ciśnieniomierza. Pamiętajmy również, aby na kilkanaście minut przed pomiarem odpocząć, odstresować się, zrezygnować z wysiłku i ograniczyć spożycie pewnych produktów. Jeśli wciąż masz wątpliwości, to skorzystaj z pomocy farmaceuty

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz