Materiał Partnera

Jak korzystnie sprzedać nieruchomości bez pośrednika?

Jak korzystnie sprzedać nieruchomości bez pośrednika?

Sprzedaż nieruchomości nie jest  łatwa, gdyż ich wartość zmienia się z roku na rok i trudno jest ją samodzielnie obliczyć, nie będąc odpowiednio zaznajomionym z tematem. Zwłaszcza w dużych miastach ceny mieszkań stale rosną, dlatego warto znać ich realny koszt, aby nie popełnić błędu i nie być stratnym na transakcji. Decydując się na sprzedaż domu lub mieszkania bez zaangażowania pośrednika można napotkać wiele pułapek i przeszkód, z którymi przyjdzie walczyć samemu.

Sprzedaż nieruchomości bez pośrednika –  na co zwracać uwagę?

Oprócz standardowej wyceny nieruchomości należy pamiętać również o dodatkowych atutach, takich jak dobry dojazd komunikacją miejską, odległość od centrum miasta itp. W przypadku, kiedy sprzedażą zajmuje się pośrednik, jest on w stanie wyznaczyć realną wartość obiektu, w odniesieniu do obecnie panujących na rynku cen. Jak wiadomo agencje nieruchomości w zamian za swoje usługi, pobierają określony procent ze sprzedaży, często niemały. Właśnie z tego powodu część osób rezygnuje z usług pośrednika. Chcąc sprzedać dom lub mieszkanie na własną rękę, powinniśmy zdecydować się na konsultacje z rzeczoznawcą. Bowiem to właśnie poznanie średniego kosztu sprzedawanej nieruchomości jest kluczowym elementem, potrzebnym do zawarcia zadowalającej nas transakcji z kupującym.

Fachowa wycena nieruchomości – jak to wygląda?

W przeciwieństwie do pośrednika nieruchomości, rzeczoznawca pobiera opłatę wyłącznie za wycenę nieruchomości. Co najważniejsze, koszt nie jest zależny od wartości danego obiektu, co sprawia, że usługi te od początku uznaje się na klarowne i uczciwe dla obu stron. Wycena odbywa się zwykle na zasadzie analizy statystycznej rynku. Profesjonaliści w szybki sposób przeglądają dane gromadzone w rejestrach Starostwa i obliczają średnią wartość nieruchomości.

Korzystna sprzedaż nieruchomości w trzech krokach

Pierwszym krokiem jest wspomniana już wcześniej znajomość realnej ceny sprzedawanego przez nas obiektu. Kiedy już znamy wartość nieruchomości, możemy przejść do kroku drugiego: reklamowania i ogłaszania się na różnorodnych serwisach. Internet oferuje całą gamę popularnych stron, na których można umieszczać ogłoszenia. Zwykle są one darmowe lub za niewielką opłatą. Warto zainwestować w ogłoszenia promowane, które stanowią koszt rzędu kilkunastu/kilkudziesięciu złotych, a pozwalają zwiększyć widoczność dla potencjalnych kupców. Ostatnim, trzecim krokiem jest właściwe pokazanie nieruchomości osobie zainteresowanej jej kupnem. Należy pamiętać, aby przedstawić nie tylko i ogólny wygląd obiektu, ale również wspomnieć o dodatkowych atutach:

  • dojeździe do centrum miasta
  • dobrym połączeniu komunikacji miejskiej
  • obecności szkół, przychodni, parków oraz innych ważnych obiektów w bliskim sąsiedztwie

W czym jeszcze może pomóc nam rzeczoznawca?

Prócz podstawowej wyceny nieruchomości, warto również skorzystać z konsultingu i porad prawnych, które będą pomocne podczas całego procesu sprzedaży i jej dokumentacji. Umieszczanie ogłoszeń na wielu serwisach internetowych być może gwarantuje korzystną sprzedaż, ale również może być otwartymi drzwiami dla oszustów. Często zdarza się, że zarówno kupujący, jak i sprzedający nie posiadają odpowiedniego doświadczenia w kupnie/sprzedaży nieruchomości i mogą popełniać wiele istotnych błędów np. w dokumentacji lub rozliczeniach.

Według informacji udzielanych przez firmę NIERUCHOMOŚCI I.M. OSIŃSCY rzeczoznawca może między innymi doradzić w zakresie:

  • ogólnego procesu kupna i sprzedaży nieruchomości
  • sporządzenia odpowiedniej dokumentacji kupna/sprzedaży
  • podziału majątku i zniesienia współwłasności
  • rozliczenia księgowego, gospodarczego, podatkowego i spadkowego.

Opracowanie:
Gdynia, Świętojańska 93 lok. 7
tel. 58 620 12 16
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz