Jak konturować twarz w 5 prostych krokach?

Jak konturować twarz w 5 prostych krokach?

Już od kilku sezonów konturowanie stało się podstawą makijażu. Tego typu zabieg sprawdzi się nie tylko na specjalne wyjścia, ale także na co dzień. Twarz konturują zarówno osoby o pełnej buzi, jak i kobiety, które chcą złagodzić ostre rysy. Konturowanie pozwala ukryć mankamenty twarzy – zbyt wydatny nos, wystający podbródek czy szerokie czoło. Dowiedz się, jak konturować twarz krok po kroku i jakie kosmetyki są niezbędne.

Na czym polega konturowanie?

Konturowanie, czyli modelowanie, polega na nadaniu odpowiedniego kształtu twarzy. Profesjonalnie wykonane pozwala ukryć niedoskonałości – wyszczuplić, złagodzić lub nadać pożądany kształt niesymetrycznej buzi. Do prawidłowego wykonania potrzebne będą odpowiednie akcesoria i kosmetyki. Konturowanie twarzy bronzerem można wykonać zarówno na mokro i sucho – pierwszy sposób jest bardziej trwały i naturalny, jednak pracochłonny.  

Jakie kosmetyki i akcesoria są niezbędne do konturowania?

Sprawdź, jakie kosmetyki do konturowania twarzy będą potrzebne:

 • Dobrze dobrany podkład
 • Jasny korektor
 • Bronzer – czyli najważniejszy kosmetyk. Najlepsze do konturowania twarzy są chłodne odcienie, jednak odcień dobierz przede wszystkim do swojej karnacji. Do typu chłodnego pasują zimne brązy, natomiast do typu ciepłego wybierz brązy, które pomogą uzyskać efekt opalenizny. Unikaj produktów z intensywnie pomarańczowym lub ceglastym pigmentem, które dają sztuczny efekt. Zamiast bronzera możesz użyć ciemnego korektora, jeśli zdecydujesz się na konturowanie na mokro.
 • Puder transparenty
 • Okrągły albo skośny pędzel lub specjalnie wyprofilowane gąbki do twarzy, np. beauty blender
 • Opcjonalnie: rozświetlacz i róż

Jak konturować twarz krok po kroku?

Przed wykonaniem makijażu umyj twarz i nałóż ulubiony krem. Zepnij włosy i do dzieła! Poznaj 5 kroków, jak wykonturować twarz w kilka chwil:

Konturowanie twarzy krok po kroku

 1. Na całą twarz nałóż podkład i wmasuj produkt palcami, ulubionym pędzlem lub za pomocą gąbeczki. Sposób aplikacji podkładu zależy od twoich upodobań.
 2. Teraz czas sprawdzić, co chcesz ukryć, a co podkreślić. Wciągnij policzki i wyczuj palcami kości policzkowe, przyjrzyj się swojej żuchwie, a także ewentualnym mankamentom. Ułatwi ci to później pracę.
 3. Czas na rozjaśnianie. Jasnym korektorem wykonaj kreski od oka i brzegu nosa w stronę policzka – kreski powinny utworzyć trójkąt. To samo wykonaj po drugiej stronie. Oznacz jasnym korektorem łuk nad ustami, centralną część brody, grzbiet nosa oraz środek czoła. Rozetrzyj nałożony korektor gąbką lub palcami.
 4. Teraz pora na przyciemnianie bronzerem lub ciemnym korektorem. Wciągnij policzki i w załamaniu pod kościami policzkowymi nałóż ciemniejszy produkt. Nałóż produkt na boki nosa, czoła i linię żuchwy. Zblenduj bronzer pędzlem lub gąbką, by połączył się podkładem.
 5. Teraz nałóż puder, który utrwali makijaż.

Dodatkowo możesz podkreślić policzki różem. By nadać świeży wygląd twarzy, użyj rozświetlacza. Wklep produkt palcami lub nałóż pędzlem na szczyty kości policzkowych i łuk nad ustami, a także w kąciku oka oraz pod linią brwi. Idealny makijaż gotowy!

Jak konturować okrągłą twarz, czyli konturowanie a kształt twarzy

Nie jesteś pewna, którą część twarzy podkreślić, a którą ukryć? W konturowaniu twarzy bronzerem i korektorem bardzo ważny jest kształt twarzy. Zobacz grafikę i przeczytaj dokładne wskazówki:

Jak konturować twarz

Konturowanie twarzy okrągłej

Panie o okrągłej buzi chcą wyostrzyć rysy i wyszczuplić twarz. Konturowanie polega tu przede wszystkim na wycieniowaniu brzegów twarzy i zminimalizowaniu okrągłych linii oraz uwypukleniu środka twarzy i podkreśleniu kości policzkowych. Nałóż bronzer na boki twarzy oraz w zagłębieniu pod kościami.

Konturowanie twarzy owalnej

Twarz owalna to twarz, która nie wymaga dużej korekty. Sprawdzą się tu ogólne zasady konturowania – delikatnie podkreśl kości policzkowe, rozświetl czoło i środek twarzy. Nie musisz przyciemniać boków twarzy oraz modelować żuchwy.

Konturowanie twarzy kwadratowej

Twarz kwadratowa ma dość problematyczny kształt – szeroka i mocno zarysowana żuchwa i czoło wymagają złagodzenia. Odpowiednie wykonturowanie rysów pozwala pozbyć się wrażenia kanciastości. Przede wszystkim skup się na łagodzeniu żuchwy – nałóż bronzer na boki twarzy i wystające fragmenty szczęki.  

Konturowanie twarzy w kształcie serca

Osoby o twarzy w kształcie trójkąta lub serca mają dość ostre rysy, więc nie należy przesadzać. Wycieniuj szerokie czoło, a rozjaśnij miejsce między brwiami i ukryj zbyt wystający podróbek.

Konturowanie twarzy prostokątnej

Podobnie jak w przypadku twarzy kwadratowej panie o prostokątnej buzi powinny postarać się o złagodzenie ostrych krawędzi. Nałóż bronzer na boki twarzy, natomiast by skrócić buzię i nadać jej bardziej owalny kształt, przyciemnij górną linię czoła oraz podbródek.

Odpowiednie konturowanie to klucz do uzyskania idealnego kształtu twarzy. Sprawdź 7 produktów, które musisz mieć w swojej kosmetyczce

Oceń artykuł (1)
4,0
Komentarze
Dodaj komentarz