Materiał Partnera

Jak konserwować rozdzielnie średniego napięcia?

Jak konserwować rozdzielnie średniego napięcia?

Rozdzielnice średniego napięcia (SN) są urządzeniami, dla których wartość napięcia znamionowego wynosi od 1 do 60 kV. Obecnie produkowanych jest wiele różnego rodzaju konstrukcji rozdzielnic tego rodzaju. Od parametrów technicznych rozdzielnicy SN uzależniona jest jej przeznaczenie oraz możliwość instalacji. W jaki sposób konserwuje się takie rozdzielnice?

Rodzaje obudowy rozdzielnic

Odpowiednia konserwacja rozdzielnic średniego napięcia wpływa w dużej mierze na bezpieczeństwo ich użytkowania. Spore znaczenie ma przy tym rodzaj obudowy zastosowany w przypadku danej rozdzielnicy. Konstrukcje metalowe chronią bowiem komponenty energetyczne, elektryczne czy elektrotechniczne, a przy okazji zapewniają prosty dostęp do ich wnętrza. W warunkach wewnętrznych stosuje się modele o klasie korozyjności C1. W budynkach nieogrzewanych świetnie sprawdzą się rozdzielnice umieszczone w obudowach z blachy stalowej o klasie korozyjności C2; C3 to natomiast powłoka średnia, która stosowana jest w pomieszczeniach wilgotnych i zewnętrznych ze średnim zanieczyszczeniem tlenkiem siarki – tłumaczy nam ekspert ze znanej firmy H. Cegielski – ENERGOCENTRUM z Poznania.

Powierzchnie stalowe

Powierzchnie stalowe o klasie korozyjności C4 są bardzo wytrzymałe na korozję wodną i chemiczną. Spotkać je można m.in. w zakładach chemicznych i stoczniach. W najtrudniejszych warunkach stosuje się natomiast obudowy o klasie korozyjności przemysłowej C5-I lub morskiej C5-M. Podczas przystępowania do prac konserwacyjnych rozdzielni średniego napięcia, trzeba na starcie ocenić swobodę ruchu zawiasów i części ruchomych zamka takiej szafy sterowniczej. Warto spryskać je środkiem smarującym, ale bez wody w składzie. Dobrze jest też sprawdzić obecność ewentualnych uszkodzeń na powierzchni.

Ponowne lakierowanie

Ponadto analizowane są też elementy powierzchni lakierowanej czy poszczególne komponenty rozdzielnic i szaf sterowniczych. Dzięki temu można znaleźć i usunąć wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Zarysowania są szlifowane, a ślady korozji usuwane. Często stosuje się również odpowiedni lakier naprawczy. W warunkach przemysłowych czasami powstają uszkodzenia bardziej rozległe. Wówczas niezwykle ważne jest dokładne starcie uszkodzonej powierzchni i jej oczyszczenie przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej. Dopiero potem można przystąpić do lakierowania. W szafach wykonanych ze stali nierdzewnej niekiedy stosuje się specjalną politurę. Nie mniejsze znaczenie ma ponadto dokładna konserwacja wewnętrzna.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz