Artykuł sponsorowany

Jak komornik sądowy pomaga w odzyskaniu zaległych alimentów?

Jak komornik sądowy pomaga w odzyskaniu zaległych alimentów?

Problemy z wywiązywaniem się z obowiązku alimentacyjnego przez osobę zobligowaną do wypłacania takiego świadczenia występują w Polsce często. Dotyczy to zarówno przekazywania przez jednego z rodziców środków na zaspokojenie potrzeb dziecka, które mieszka z innym opiekunem, jak i innych sytuacji, np. opłacania alimentów na rzecz ojca czy matki. Brak wpłat skutkuje powstaniem zadłużenia – dowiedz się, jak w jego odzyskaniu pomaga komornik sądowy!

Kiedy możliwe jest odzyskanie alimentów przez komornika sądowego?

Uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego prowadzi często do podejmowania różnych prób otrzymania środków od osoby zalegającej z płatnościami w tym zakresie. Działania na własną rękę nierzadko okazują się jednak nieskuteczne. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wystąpienie z wnioskiem do sądu. Podczas rozprawy ustalana jest wysokość zadłużenia, co pozwala określić, jaką kwotę powinien przekazać np. dziecku rodzic mający wobec niego obowiązek alimentacyjny i niewywiązujący się z jego wypełniania.

Po wydaniu przez sąd tytułu wykonawczego możliwe jest rozpoczęcie odzyskiwania środków od dłużnika. W większości przypadków zajmuje się tym urzędnik w ramach wszczętej egzekucji komorniczej. Zanim jednak do niej dojdzie, niezbędne jest nadanie klauzuli wykonalności całemu przedsięwzięciu. Wniosek o taki status również składa się do sądu. Cały proces może wydawać się skomplikowany, jednak w wielu sytuacjach jest on jedynym rozwiązaniem problemu ze wspomnianym niewywiązywaniem się z obowiązku alimentacyjnego.

Czy komornik sądowy zawsze odzyska alimenty?

Osobną kwestię stanowi natomiast egzekucja komornicza prowadząca docelowo do takiego rozporządzenia majątkiem dłużnika, by zaspokoić za jego pomocą potrzeby osoby, na którą powinny być płacone alimenty. Urzędnik poprzez dokładną analizę uzyskuje informacje m.in. na temat faktycznego, aktualnego stanu majątkowego np. rodzica, który nie przekazuje środków finansowych na rzecz swojego dziecka, mimo zasądzonego obowiązku w tym zakresie. Ustalane są ponadto dokładne dane adresowe zadłużonego. Niekiedy komornik sądowy współpracuje w tym zakresie z policją.

Następnie dochodzi do wspomnianego zajęcia dostępnego majątku w takiej wysokości, by pokrywała ona w określonym stopniu zaległe świadczenia alimentacyjne. Najczęstszym działaniem podejmowanym w takich sytuacjach przez urzędnika wykonującego egzekucję jest pozyskanie środków z wynagrodzenia dłużnika. Odzyskiwaniem alimentów zajmuje się Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Wołominie Artur Królasik. Warto pamiętać, że osoba starająca się odzyskać pieniądze z takiego świadczenia, ma prawo do wyboru urzędnika zajmującego się egzekucją w jej sprawie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz