Artykuł sponsorowany

Jak kłaść płyty ażurowe?

Jak kłaść płyty ażurowe?

Samodzielne położenie płyt ażurowych nie musi być trudne. Z dobrym materiałem budowlanym, znając kilka podstawowych zasad, można osiągnąć znakomity efekt. Pozwoli to na zaoszczędzenie pieniędzy na pracy fachowca. Jak krok po kroku układać kostkę ażurową na podjeździe, by uniknąć najczęstszych błędów i nie zniszczyć materiału? Jakie narzędzia będą do tego potrzebne?

Płyty ażurowe

Płyty, a inaczej kostki ażurowe nadają się do utwardzenia podjazdu, ścieżki ogrodowej czy chodnika. Jest to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań, które pozwala na to, by rośliny rosły w otworach, równocześnie je wypełniając. Stanowi to niezwykłą dekorację i niesie za sobą wiele korzyści. Pozwala nie tylko na odpowiednią filtrację wody do gleby, ale też ujście jej do gruntu podczas największych opadów. Dzięki płytom ażurowym niepotrzebne są dodatkowe systemy odwodnienia. Sama kostka świetnie osadza się w gruncie i jest mało podatna na opadanie. Świetnie nadaje się więc do utwardzenia podjazdu. Aby mieć pewność trwałości, warto zamawiać materiały od polskich dostawców, takich jak producent płyt ażurowych oraz kostek brukowych i innych elementów podjazdu i chodnika, firma "Makar" Ewy Lipki. Dzięki temu ułożenie ich będzie jeszcze łatwiejsze.

Prace przed ułożeniem płyty ażurowej

Przed ułożeniem płyty ażurowej, trzeba przeprowadzić kilka etapów prac przygotowawczych. Pierwszym z nich jest oczywiście zaprojektowanie. Należy wyznaczyć miejsce, w którym będzie się ona znajdowała – jego krawędzie. Jeśli ma pojawić się wzór z mieszaniny kolorów, także już teraz lepiej obliczyć, w którym miejscu dokładnie. Następnie trzeba wyrównać teren pod kostkę ażurową. Należy usunąć od 20 do 50 centymetrów hummusu, wyrównać podłoże i ugnieść je. Nie może być jednak doskonale poziome – powinien pojawić się lekki spadek. Na hummusie należy wykonać podbudowę pod płyty ażurowe ze żwiru lub kamyków. Odpowiednią stabilność zapewnią dopiero dwie równe i zagęszczone warstwy. Po tych pracach trzeba wykonać i wyrównać jeszcze podsypkę z kruszywa naturalnego lub łamanego piasku. Oprócz tego warto wytyczenie terenu zastąpić krawężnikami lub innym obramowaniem, które wyznaczą granice dla kostki ażurowej.

Układanie kostki ażurowej

Układanie kostki ażurowej rozpoczyna się od ułożenia równej linii wzdłuż jednej z krawędzi (brzegu, np. krawężnika). Jeśli leżą już równo, dokładna się kolejne rzędy. Aby mieć pewność co do zachowanego poziomu, należy ostukać każdą płytę ażurową gumowym młotkiem.

Wypełnienie otworów płyty ażurowej

Otwory płyt ażurowych muszą zostać wypełnione od razu po ułożeniu. Materiał do zapełnienia zależy od efektu, jaki chce się osiągnąć. Może to być ziemia zmieszana z trawą lub piasek z bylinami. Dzięki temu po krótkim czasie kostka ażurowa zostanie wypełniona naturalną, zieloną roślinnością. Zupełnie przeciwny efekt da natomiast nasypanie do otworów płyt ażurowych ozdobnego kruszywa – białych, ciemnych lub kolorowych, morskich kamyków.

Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz