Artykuł sponsorowany

Jak kładzie się asfalt na zimno?

Jak kładzie się asfalt na zimno?

Zdarza się, że najlepiej wykonana infrastruktura drogowa, z biegiem lat zaczyna tracić na jakości. Wpływ na to mają duży ruch i obciążenia, jakim poddawana jest nawierzchnia. Uszkodzenia pojawiają się szczególnie wtedy, jeżeli po wyznaczonej trasie kursują pojazdy transportujące duże ciężary. W jaki sposób można szybko i prawnie wykonać nową nawierzchnię? Sprawdź, czym jest asfalt na zimno, który z roku na rok zyskuje na popularności.

Dlaczego asfalt w workach jest tak popularny?

Wykorzystanie asfaltu na zimno jest znacznie szybszym, a przede wszystkim znacznie prostszym sposobem niż doskonale znana i stosowana od lat metoda aplikacji na gorąco. Asfalt w workach to solidna i trwała masa, którą wykorzystuje się do skutecznego łatania wszelkich niedoskonałości w drodze. Odmiana asfaltu kładzionego na zimno wyróżnia się na tle innych materiałów swoim składem i obecnością dodatków modyfikujących.

– Wykorzystanie asfaltu w workach na zimno to metoda, która sprawdza się w przypadku naprawy wszelkich dziur, zarówno w jezdniach, jak i ścieżkach rowerowych. Sposób ten umożliwia nie tylko szybkie przeprowadzenie prac naprawczych, ale co najważniejsze uzyskanie solidnej łaty, która będzie pełnić swoją funkcję przez szereg kolejnych lat – podkreśla specjalista z Zakładu Usługowo-Handlowego "DEGAMEX".

Asfalt na zimno w workach – w jaki sposób efektywnie go kłaść?

Stosowanie asfaltu na zimno w workach jest niezwykle wygodnym sposobem, który wykorzystuje się przy pracach drogowych. Trzeba jednak pamiętać, że podstawą wszelkich czynności jest bezpieczeństwo — dotyczy to zarówno wykonawcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Przed rozpoczęciem prac odcinek trasy powinien zostać właściwie zabezpieczony oraz oznakowany.

Przed przystąpieniem do wyłożenia masy bitumicznej, dziurę należy dokładnie oczyścić, usuwając z niej wszelkie ruchome elementy. Dzięki temu można uzyskać zdecydowanie wyższą przyczepność.  Kolejny etap to „maskowanie” dziury. Nadmiar zimnego asfaltu można swobodnie zebrać i schować do worka w celu wykorzystania w innym miejscu. Zaletą w przypadku tej metody jest brak konieczności wykorzystania ciężkiego, specjalistycznego sprzętu. Podczas wykończenia wystarczy posłużyć się wyłącznie łopatą. W niektórych przypadkach można wykorzystać np. elektryczny ubijak – jednak działania z nim nie są konieczne.

Kto może wykonać łatanie dziur z wykorzystaniem asfaltu w workach?

Prace związane z łataniem dziur może wykonać praktycznie każdy. Warto jednak postawić na sprawdzoną firmę, która ma doświadczenie w tego typu realizacjach. Pozwoli to uniknąć najczęściej popełnianych błędów. Te pojawiają się w przypadku osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z masami bitumicznymi. Wówczas zdarza się:

  • podgrzewanie asfaltu na zimna, które powoduje odparowanie najważniejszych składników i utratę właściwości,
  • wykorzystanie asfaltu w workach do wykonania całych nawierzchni, a nie naprawy pojedynczych niedoskonałości,
  • zastosowanie zbyt dużej ilości masy i pozostawienie jej na drodze.

Wykorzystanie asfaltu na zimno to rozwiązanie umożliwiające wykonanie pracy szybko i bez konieczności stosowania specjalistycznych urządzeń. To sprawia, że z roku na rok metoda ta zyskuje na popularności.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz