Artykuł sponsorowany

Jak kinesiotaping przynosi ulgę w bólu?

Jak kinesiotaping przynosi ulgę w bólu?

Kinesiotaping to domena sportowców.  Od dawna możemy zauważyć, że nie ma porządnych rozgrywek piłkarskich czy siatkarskich bez charakterystycznych, kolorowych plastrów na ciałach  zawodników. Tymczasem ich powszechne stosowanie uzmysławia, jak bardzo sport potrafi być bolesny. Plastry kinesiotapingu  służą przede wszystkim ograniczeniu oraz zapobieganiu powstawania bólu i mogą być wykorzystywane nie tylko w sporcie.

Kinesiotaping  wymyślił japoński lekarz, Kenzo Kase. Wpadł on na pomysł, że towarzyszący urazom ból można zmniejszyć,  ograniczając ucisk na receptory skórne. Osiągnąć to można, obniżając nacisk, jaki skóra cierpiącego pacjenta wywiera na uszkodzoną  partię ciała. Dlatego sięgnął po bawełniane taśmy i opracował technikę ich aplikacji. Bardzo szybko zaczęli korzystać z niej wszyscy, którzy zmagają się z nieprzyjemnymi skutkami urazów.

Kinesiotaping – leczenie bólu i coś jeszcze.

Dzięki sportowcom okazało się, że prawidłowo naklejone taśmy kinesiotapingu mają szersze działanie. Nie tylko odciążają zakończenia nerwowe umiejscowione tuż pod skórą, ale także przynoszą ulgę mięśniom i ścięgnom. Dodatkowo potrafią je czasowo wykluczyć z funkcjonowania i pozwolić na regenerację. Dlatego nie tylko ograniczają skutki kontuzji, ale także samo prawdopodobieństwo wystąpienia urazu.

Warto więc wykorzystywać kompleksowe działanie kinesiotapingu w przypadku:

  • bólu kręgosłupa:

Oprócz ulgi pomagają stopniowo zwiększać zakres ruchu oraz ograniczają jego negatywne skutki w innych obszarach ciała np. promieniowanie bólu do kończyn czy uczucie usztywnienia w całym organizmie.

  • bólu pourazowego:

Odciążając zakończenia nerwowe kinesiotaping pozwala czasowo usztywnić newralgiczne mięśnie i ścięgna, a w konsekwencji przyspiesza rekonwalescencję i czyni ją bardziej komfortową.

  • bólu pooperacyjnego:

Kinesiotaping potrafi wyeliminować z leczenia bólu farmakologię. Wystarczy, zaaplikować taśmy mając na uwadze prawidłowo zlokalizowane zakończenia nerwowe będące przyczyną bólu.

  • bólu skurczowego:

Taśmy ograniczają przykre efekty powstawanie skurczów. Tym samym pozytywnie wpływają na komfort snu, jeśli dręczą nas uciążliwe skurcze łydek podczas odpoczynku.

  • niektórych rodzajów ból reumatycznego:

Oprócz właściwości przeciwbólowych kinesiotaping zapobiega dodatkowym skutkom reumatyzmu. Poprawia krążenie oraz zmniejsza ewentualne obrzęki i opuchlizny.

Jak aplikować taśmy w kinesiotapingu?

Aby kinesiotaping był efektywny, taśmy muszą być założone przez osobę doświadczoną i mającą szeroką wiedzę na temat układu nerwów, ścięgien i mięśni w ludzkim ciele. Dysponują nią:

przeszkoleni rehabilitanci,

zajmujący się kinesiotapingiem neurolodzy, z których doświadczenia możemy skorzystać w Gabinecie Neurologicznym Zdzisława Wacheckiego

wybrani ortopedzi.

Samodzielnie nie jesteśmy w stanie, zaaplikować sobie taśm w sposób wykorzystujący choćby promil ich możliwości Nie wyrządzimy sobie krzywdy, jednak  pewne jest, że zmarnujemy materiał i nie odczujemy większych pozytywnych skutków.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz