Artykuł sponsorowany

Jak karmić psy z nadwagą, poddane sterylizacji oraz w podeszłym wieku?

Jak karmić psy z nadwagą, poddane sterylizacji oraz w podeszłym wieku?

Psy kochają jeść i potrafią umiejętnie dopominać się o wyczekiwane przysmaki. Choć czasami trudno oprzeć się błagalnemu spojrzeniu pupila, który prosi o jedzenie ze stołu, w kwestii żywienia psów nie należy kierować się emocjami. Nasi najlepsi przyjaciele powinni jeść regularne posiłki przygotowane w taki sposób, by zaspakajały ich potrzeby zdrowotne.

Problem nadwagi u psów

Zbyt obfite posiłki, brak ruchu, zaburzenia hormonalne – to główne przyczyny nadwagi u psów. Niektóre rasy, m.in. golden retrievery, labradory, bernardyny, mają szczególne predyspozycje do tycia. Zapobieganie nadwadze psów, a w razie potrzeby stosowanie diety odchudzającej, to konieczność. Nadwaga i otyłość obniżają wydolność oraz odporność zwierzęcia, nierzadko skutkują zaburzeniami sercowo-naczyniowymi, problemami z układem ruchowym, a nawet z oddychaniem.

Zapotrzebowanie na energię i poszczególne składniki żywieniowe zmienia się w zależności od ogólnej kondycji, wieku i przebytych zabiegów. Istotny wpływ na skłonność do tycia ma zabieg sterylizacji, który zmienia gospodarkę hormonalną, co przekłada się na spowolnienie metabolizmu, większy apetyt i spadek aktywności fizycznej. Przed rozpoczęciem odchudzania trzeba odwiedzić weterynarza. Może okazać się, nadwaga wynika, np. z niedoczynność tarczycy. Wiedza na temat stanu zdrowia psa jest niezbędna, by wybrać właściwą karmę i ustalić jej dawkowanie.

Jaką karmę dawać psu?

Wysokiej jakości karma dla psa z tendencją do tycia powinna zawierać mniej kalorii niż zwykła karma bytowa, mieć ograniczoną ilość tłuszczy i węglowodanów przy zwiększonej zawartości łatwo przyswajalnego białka. Warto wybierać karmy o umiarkowanej lub podwyższonej zawartości włókna pokarmowego i z dodatkiem L-karnityny (przyspiesza spalanie nagromadzonego tłuszczu). Psy z nadwagą narażone są na schorzenia stawów co powoduje potrzebę zapewnienia karmy bogatej w glukozaminę i chondroitynę. Wszystkich wymienionych wyżej właściwości możemy oczekiwać od karm dla psów po sterylizacji, z zastrzeżeniem iż powinny mieć obniżoną zawartość fosforu, co pomaga w profilaktyce chorób nerek.

Nieco trudniejszy bywa wybór karmy dla psa seniora, który może borykać się z innymi chorobami i brakami w uzębieniu (wtedy konieczne może być podawanie mokrej karmy), może przybierać na wadze w związku ze spadkiem aktywności, ale też chudnąć (szczególnie w przypadku mocno zaawansowanych wiekowo i schorowanych psów). Zdrowych psich seniorów karmi się pożywieniem lekkostrawnym, niskokalorycznym, o zmniejszonej zawartości tłuszczu przy standardowej zawartości białka. Dobrym wyborem są karmy wzbogacone  prebiotykami i pożądaną na schorzenia stawów są glukozaminą i chondroityną. Warto poszukać karmy z dodatkiem witamin C i E, kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6. Specjalista ze sklepu zoologicznego TOBI pomoże ci w dopasowaniu karmy do indywidualnych potrzeb twojego pupila.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz