Artykuł sponsorowany

Jak i kiedy wymieniać filtr gazu w samochodzie?

Jak i kiedy wymieniać filtr gazu w samochodzie?
Nie da się ukryć, że Polska jest liderem w ilości aut zasilanych gazem LPG. Nic w tym dziwnego – gaz, mimo większego zużycia, jest zdecydowanie tańszy od benzyny czy ropy. Nie możemy jednak zapominać, że aby instalacja gazowa spełniała swoje zadanie, musimy ją regularnie serwisować - a w tym zawiera się również wymiana filtrów.

Filtry w instalacji gazowej – dlaczego się je stosuje?

Choć może się wydawać, że gaz jest bardzo czystym paliwem, to nie jest do końca prawda. Często jest on zanieczyszczony podczas transportu. Wszelkie zbiorniki z gazem czy cysterny, z racji zużycia mogą dostarczać gazowi niepotrzebnych opiłków metalowych. Z tego względu filtry gazu są niezbędne, aby samochód działał poprawnie. Istnieją ich dwa rodzaje:

  • Filtr fazy ciekłej - gdy gaz, jeszcze w postaci cieczy, przepływa ze zbiornika do elektrozaworu, to właśnie filtr fazy ciekłej oddziela zanieczyszczenia od paliwa. Wygląda zazwyczaj jak walec z otworem wewnątrz, w którym to otworze znajduje się celuloza nasączona żywicą. Całość jest oczywiście uszczelniona gumą.
  • Filtr fazy lotnej – gdy gaz opuszcza reduktor, znajduje się w już w lotnym stanie skupienia, ponieważ to właśnie reduktor podgrzewa go do odpowiedniej temperatury. Wtedy drugi rodzaj filtru, filtr fazy lotnej oczyszcza go ze wszelkich zanieczyszczeń. Nie ma jednego, stałego wyglądu - może być w kształcie aluminiowej puszki, którą wymienia się jako całość, lub obudowy z plastiku, którą - w celu wymiany - należy rozkręcić. W tym rodzaju filtra stosuje się elementy filtrujące z celulozy nasączonej żywicą lub włókniny poliestrowej.

Co ile powinniśmy wymieniać filtry?

Obydwa filtry należy wymienić po przejechaniu około 10 tys. kilometrów - czyli przynajmniej raz na rok. Zdarza się jednak, że producent zaleca inaczej – wtedy stosujemy się do jego słów. Pamiętajmy też, że od jakości filtrów zależy praca całej instalacji gazowej oraz jej trwałość - a to przekłada się na pracę całego pojazdu. Właśnie dlatego, w celu zakupu nowych filtrów powinniśmy udać się do profesjonalistów, takich jak WF PZL Zakład Doświadczalny, którzy oferują filtry gazu najwyższej jakości. Nie warto tym samym oszczędzać na filtrach - szczególnie że ceny zaczynają się od kilku złotych za sztukę. Dokładając parę złotych nie stracimy zbyt wiele, a możemy oszczędzić dużo więcej, nie musząc w niedługim czasie naprawiać (lub nawet wymieniać) całej instalacji czy silnika.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży