Artykuł sponsorowany

Jak i czym ciąć blachę?

Jak i czym ciąć blachę?

Blacha stalowa może zostać wytworzona z różnych materiałów. Do jej cięcia używa się sprawdzonych technik często wykorzystywanych na skalę przemysłową. Jedną z tanich i niezwykle precyzyjnych metod cięcia blachy jest wykorzystanie gilotyn. Ponadto do cięcia blach można wykorzystać wiele innych maszyn i urządzeń jak i również ciąć te o niewielkiej grubości przy użyciu siły ludzkich mięśni. Decydując się na maszynę do wykorzystania przemysłowego trzeba więc wiedzieć, z czego stworzona jest blach i jaką osiąga grubość.

Cięcie blachy miękkiej o małych grubościach

Do cięcia blachy miękkiej można spokojnie wykorzystać noże do cięcia ręcznego na podkładzie. Tak tnie się blachę o małych grubościach, którą przytrzymuje się pod liniałem wyznaczającym kierunek cięcia. Najważniejsze w tej operacji jest zachowanie stałego położenia liniału, czyli jego dobre i mocne przytrzymanie w jednym i stały miejscu. Do cięcia blach o grubościach powyżej 1 mm wykorzystuje się nożyce ręczne. Można tak prowadzić cięcia kształtowe lub prostoliniowe.

Wykorzystanie maszyn i urządzeń do cięcia blachy

Wykorzystanie maszyn CNC do cięcia blachy jest już znaną praktyką. Przy ich użyciu możliwe jest cięcie blachy nawet o bardzo dużych grubościach, w zależności od tego czy jest to blacha stalowa, nierdzewna czy zwykła. Cięcie z wykorzystaniem maszyn CNC jest cięciem plazmą, które wykonywane jest przy udziale maszyn sterowanych numerycznie, a co za tym idzie z możliwością wykonywania dokładnych, precyzyjnych cięć o rozmaitych kształtach.

Do cięcia blachy ze stali nierdzewnej często wykorzystywane są palniki gazowe. Można nimi sterować ręcznie lub z wykorzystaniem automatów czy maszyn sterowanych numerycznie. Wykorzystując metody maszynowe cięcia blachy, jesteśmy w stanie ciąć bardzo dokładnie i niezwykle wydajnie i tanio. To prawie równie tak szybka metoda jak pierwsza z wymienionych. Ma wiele zalet i jest wykorzystywana w przemyśle na dużą skalę.

Blachę o grubościach do 500 mm jesteśmy w stanie przeciąć przecinarką taśmową. Z wykorzystaniem tej metody możemy ciąć blachę w postaci profilu, kształtownika, wałka czy rury. To również metoda, która nie jest droga w swym zastosowaniu i pozwala na dużą dokładność cięcia, a co za tym idzie wycinania blachy ze sporą precyzją.

Blachę da się także ciąć laserem, przy którego wykorzystaniu nie dochodzi do zmian w jej strukturze. Odpowiada za to bezdotykowy efekt termicznego oddziaływania lasera na powierzchnię blachy, która jest przecinana z równie dużą precyzją. To szybka i zautomatyzowana metoda, która ma wiele zalet. To także metoda, która pozwala nie tylko na cięcie, ale i grawerowanie czy znakowanie wykorzystywanej w tym procesie blachy.

Cięcie blachy z wykorzystaniem gilotyn

Jak twierdzą specjaliści od gilotyn z firmy Mechanika maszyn Romana Wójcika, którzy prowadzą ich produkcję i sprzedaż nie tylko w Polsce, ale i Europie, jest to jedna z wysoko wydajnych metod, której prędkość pracy zależy od pracy dwóch wyspecjalizowanych pracowników. Jeden z nich zajmuje się podawaniem, a drugi odbieraniem przeciętego materiału. Wydajność można kontrolować i maksymalizować dzięki regularnemu podawaniu materiału. Tą metodą jesteśmy w stanie przecinać blachy, których grubość sięga 5 mm. Blachy wycinane są w prostokątach, a sama metoda jest niezwykle tania i wystarczająco precyzyjna, by być wykorzystywaną na niezwykle wielką skalę w przemyśle i innych podobnych branżach.
Opracowanie:
Tarnów, Jastruna 46
tel. 501 351 823
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz