Artykuł sponsorowany

Jak holować samochód?

Jak holować samochód?

Holowanie pojazdu to nie łatwa sprawa, zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy. Czy aby na pewno wiesz, jakich błędów unikać, czego nie robić, co ci wolno, a co jest kompletnie zabronione? Może jednak lepszą opcją będzie skorzystanie z pomocy drogowej i zadzwonienie po tzw. lawetę? Odpalasz samochód, chcesz jechać do pracy a tu klops, auto nie działa. Co teraz?

Awaria samochodu - co zrobić w takiej sytuacji?

Awaria samochodu to przykra sprawa. Czasem konieczne jest zadzwonienie po pomoc drogową i odwiezienie auta do mechanika na lawecie, a czasem próbujemy zaoszczędzić i zrobić to sami własnymi “siłami” holując pojazd. Która opcja jest lepsza? Która opcja jest bezpieczniejsza? Jak właściwie prawidłowo zaholować pojazd? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Niezależnie od tego czy samochód zepsuł się nam na trasie czy na naszej prywatnej posesji, w obu przypadkach konieczne będzie przetransportowanie go do mechanika w celu diagnozy oraz naprawy usterki. W przypadku w którym samochód nie odpala, może to być naprawdę twardy orzech do zgryzienia.

Kiedy warto skorzystać z pomocy drogowej?

Holowanie, czy właściwie umiejętności holowania, to jedno, a przepisy ruchu drogowego to drugie. Prawo zabrania holowania pojazdu z niesprawnym układem kierowniczym czy z niesprawnymi hamulcami. Wtedy konieczne jest zadzwonienie po pomoc domową. Na takie sytuacje warto się przygotować i posiadać w telefonie numer do firmy, która oferuje takie usługi. Najlepiej, aby była to firma, która poza holowaniem samochodu na lawecie zajmuje się także innymi rzeczami. Idealnym przykładem jest firma Krzysztofa Mikuła, która zajmuje się nie tylko holowaniem pojazdów, ale również wynajmem aut zastępczych dla sieci Assistance, z OC sprawcy oraz klientów indywidualnych.

Jak prawidłowo holować pojazd?

Przed rozpoczęciem holowania warto ustalić sobie sygnały dźwiękowe np. dwa krótkie klaksony - zatrzymaj się, ale bez pośpiechu, jeden długi - natychmiast się zatrzymaj! To z pewnością ułatwi wam zadanie. Warto także do siebie zadzwonić i pozostawić telefon w trybie głośnomówiącym. Kolejną kwestią jest przekręcony kluczyk w stacyjce pojazdu holowanego. Upewnijcie się, że wykonaliście ten krok i jest możliwe poruszanie kierownicą i skręcanie kołami.

Żeby holować, trzeba mieć oczywiście linkę holowniczą. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, podczas holowania odległość między pojazdami powinna wynosić nie więcej niż 3 m przy połączeniu sztywnym, a od 4 do 6 m przy połączeniu giętkim. Hol musi być napięty, jednak kierowcy nie mogą przekroczyć prędkości 30 km/h w obszarze zabudowanym i 60 km/h poza tym obszarem. Najważniejszą jednak zasadą jest spokój, zdrowy rozsądek i opanowanie. Jeśli zbyt się boisz, odpuść. Zadzwoń po pomoc drogową, z pewnością wyjdzie to dla ciebie lepiej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz