Materiał Partnera

Jak funkcjonalnie umeblować małą kuchnię?

Jak funkcjonalnie umeblować małą kuchnię?

Niezależnie od wielkości każda kuchnia powinna być zaaranżowana w taki sposób, aby zapewniać komfortowe użytkowanie pomieszczenia. Często większy problem pod tym względem stanowią niewielkie i ciasne przestrzenie. W ich przypadku kluczową kwestię stanowi zaprojektowana w przemyślany sposób zabudowa. Co powinno wyróżniać szafki w takim wnętrzu? Na to pytanie odpowiadamy w artykule poniżej.

Ustawienie mebli

To ono w dużej mierze decyduje o wygodzie korzystania z niewielkiego pomieszczenia. Wiele zależy od kształtu wnętrza. W długim i wąskim najlepiej umieścić zabudowę tylko na jednej z długich ścian. Dobrze sprawdzi się także ustawienie w formie litery L, które poleca się również do kuchni kwadratowych. Często osoby zastanawiają się także nad tym, czy lepiej zrezygnować z szafek górnych. Tutaj trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często będziemy gotować. Jak wiadomo, gdy nie mamy zamiaru zbyt często gościć przy kuchence, to automatycznie potrzeba mniej miejsca na przechowywanie. W takiej sytuacji z pewnością sprawdzą się jedynie meble kuchenne w postaci szafek stojących. Decydując się jednak na zabudowę górną i dolną, trzeba uważać, aby wnętrze nie stało się jeszcze bardziej przytłaczające.

Wygląd i styl szafek

To, w jakim stylu chcemy urządzić kuchnię, zależy wyłącznie od osobistych preferencji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że niewielkie pomieszczenia zdecydowanie bardziej lubią się z jasnymi niż ciemnymi kolorami. Co więcej, warto pokusić się o fronty z przeszkleniami, wykończone na wysoki połysk lub z innymi elementami, dającymi efekt odbitego światła. W ten sposób również da się łatwo optycznie powiększyć ciasną przestrzeń. Z tego względu w małych kuchniach dobrze sprawdzają się aranżacje w stylu skandynawskim, prowansalskim czy też po prostu nowoczesnym. Jeśli niewielka kuchnia jest połączona z salonem, to można pokusić się o urządzenie jej w szarościach lub przełamanie bieli elementami w bardziej zdecydowanych kolorach, na przykład w czerni.

Konstrukcja zabudowy

To kolejny istotny czynnik, który będzie wpływać na funkcjonalność ograniczonej niewielkim metrażem przestrzeni. Poza ustawieniem mebli trzeba także przemyśleć ich budowę. Uściślając, powinny one umożliwiać przechowywanie jak największej ilości naczyń czy produktów spożywczych. Pod tym względem sprawdza się zamówienie szafek i blatów na wymiar, chociażby w firmie Ellkado 85 z Uścikowca koło Obornik Wielkopolskich. Wtedy można mieć pewność, że będą one idealnie dopasowane do rozmiaru pomieszczenia, zwłaszcza gdy jest ono mało ustawne.

Warto postawić na rozwiązania typu cargo, czyli z przytwierdzonymi do frontu od wewnątrz półkami. W odróżnieniu od tradycyjnych szafek otwiera się je przez wysunięcie – są idealne do zagospodarowania wąskich segmentów w zabudowie. Ponadto w niewielkich kuchniach należy pamiętać o zagospodarowaniu rogów szafkami narożnymi z umieszczonymi w środku karuzelami, które ułatwiają dostęp do wszystkich schowanych przedmiotów. Ponadto planując zabudowę górną, zdecydowanie lepiej postawić na drzwiczki otwierane z dołu do góry niż skrzydła uchylane w prawą lub lewą stronę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz