Artykuł sponsorowany

Jak freelancer może zabezpieczyć swoje interesy umową?

Jak freelancer może zabezpieczyć swoje interesy umową?

Własna działalność to nie lada wyzwanie. Praca jako wolny strzelec to wspaniała okazja do dobrego zarobku i samorealizacji. Warto odpowiednio zabezpieczyć jednak swoje interesy umową. Jeśli nie zadbamy przed wykonaniem pracy o właściwe i korzystne dla nas zapisy, narażamy się na przykre konsekwencje. Jakie zapisy powinny być zawarte w umowie między zlecającym a wykonawcą i na co zwrócić szczególną uwagę? Zapraszam do lektury.

Czym dokładnie jest zawarcie umowy?

Umowa nie zawsze musi mieć formę pisemną. Warto jednak o nią zadbać ze względu na to, że zawiera ona wszystkie dane adresowe Twojego klienta, ustalenia dotyczące daty wykonania dzieła, wynagrodzenia i zapisy dotyczące przekazania praw autorskich. Umową są (w świetle prawa) także maile z ustaleniami, dotyczącymi wykonywanych prac, a nawet deklaracje ustne.


Zadatek a zaliczka

To dwa pojęcia bardzo często mylone ze sobą i błędnie stosowane zamiennie. Są to całkowicie różne sposoby regulowania przedpłaty. Zaliczka jest pobierana na poczet kwoty umowy i jeśli nie dojdzie do wykonania dzieła, podlega zwrotowi. Natomiast zadatek jest bezzwrotny – najlepiej więc zabezpiecza Twoje interesy. W świecie freelancerów niestety częstym procederem jest rezygnacja klienta z Twoich usług, gdy projekt mu się po prostu nie podoba i nie zamierza za niego płacić. Zadatek doskonale zabezpieczy interesy zarówno Twoje, jak i Twojego kontrahenta.

Licencja

To specjalny rodzaj umowy, na podstawie której freelancer, który staje się tu licencjonodawcą upoważnia inny podmiot do wykorzystywania dzieła przez ściśle określony w jej zapisach czas. Później prawa autorskie wracają do Ciebie. Możesz udzielić pisemnej licencji wyłącznej – wtedy z Twojej pracy może korzystać tylko jedna osoba. Licencja niewyłączna daje Ci możliwość do przekazywania praw do korzystania z Twojego dzieła wielu podmiotom i może być udzielona ustnie.

Pola eksploatacji

Kiedy przekazujesz prawa autorskie w formie licencji, warto w umowie określić też pola eksploatacji, czyli ściśle określony sposób korzystania z utworu technicznie, ekonomicznie lub terytorialnie. Masz wtedy kontrolę nad tym, w jaki sposób wykorzystywane jest Twoje dzieło.

Firmą specjalizującą się w prawie ochrony własności intelektualnej jest Kancelaria Adwokacka Maria Skotnicka  Znajduje się ona w Krakowie, w województwie małopolskim. Oferuje między innymi usługi prawne w zakresie prawa karnego i cywilnego, doradztwo podmiotom gospodarczym. Dodatkowo pełni usługi w zakresie prawa rodzinnego, administracyjnego i prawa pracy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz