Artykuł sponsorowany

Jak energooszczędnie zaizolować dach?

Jak energooszczędnie zaizolować dach?

W sektorze usług budowlanych wymagane są rozwiązania, które spełniają wymogi ochrony termicznej, dźwiękowej i przeciwpożarowej, dlatego systemy izolacji odgrywają bardzo ważną rolę w każdym projekcie budowlanym. Stale rosnące koszty energii i ochrona klimatu to niektóre z powodów, dla których energooszczędne planowanie budynków ma sens. Duże znaczenie ma nie tylko izolacja podłogi czy sufitu, ale przede wszystkim energooszczędna izolacja dachu.

Jak powinna wyglądać prawidłowa izolacja dachu?

Każdy dach potrzebuje odpowiedniej izolacji cieplnej oraz prawidłowej wentylacji. Poza pokryciem istnieją jeszcze trzy warstwy izolacji dachu. Jest to wstępne krycie, termoizolacja oraz paroizolacja. Warstwą wstępnego krycia może być papa, folia albo membrana, które zabezpieczają dach przed przenikaniem wilgoci od zewnątrz. Oprócz tego dach musi być wyposażony w odpowiednie systemy izolacji.

Do izolacji dachu można użyć wełny mineralnej lub szklanej, styropian albo piankę. Wełna, w przeciwieństwie do styropianu jest niepalna, przepuszcza parę wodną oraz spełnia funkcję izolacji akustycznej. Jest ona produktem naturalnym, który ma doskonałe właściwości izolacyjne, jest również chemicznie obojętna, nieabsorpcyjna, łatwa w obróbce i odporna na starzenie. Z kolei styropian jest częściej wykorzystywany na dachach płaskich.

Konstrukcja dachu i izolacja cieplna powinna być także zabezpieczona przed działaniem pary wodnej, która powstaje najczęściej podczas kąpieli oraz gotowania. Aby zabezpieczyć dach, wystarczy od wewnętrznej strony termoizolacji ułożyć specjalną folię paroizolacyjną. Należy ją zamontować między izolacją termiczną a wykończeniem, np. płytami g-k.

Materiały izolacyjne do ocieplenia dachu

Najpopularniejszym materiałem stosowanym do izolacji dachu jest wełna mineralna lub wełna szklana wykonana z ekologicznych surowców bezpiecznych dla zdrowia domowników. Wełna cechuje się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi, a jej układanie nie wymaga specjalnych umiejętności – dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą z hurtowni Baustoff + Metall.

Do izolacji dachów wykorzystuje się wełnę mineralną w postaci rozwijanych rolek lub w formie prostokątów. Przy czym wełna w gotowym formacie jest znacznie łatwiejsza w ułożeniu, gdyż wystarczy ją zaklinować pomiędzy krokwiami. Z kolei wełnę w postaci rozwijanych rolek należy docinać na odpowiedni wymiar. Warto jednak pamiętać, że niewłaściwe jej ułożenie może generować straty cieplne, dlatego dobrze, aby zajęli się tym profesjonaliści.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz