Materiał Partnera

Jak eksportować towary?

Jak eksportować towary?

Prowadzenie własnej działalności to często trudny orzech do zgryzienia. Wiąże się to z wieloma dokumentami, zabierającymi czas, który powinno się spożytkować na rozwój przedsiębiorstwa. Dodatkowo wizyty w urzędach, gdzie w jednej kolejce możemy spędzić pół dnia, nie wspominając o ciągle rosnących podatkach. Wielką szansą dla polskich przedsiębiorstw jest możliwość eksportu i importu towarów. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi dokumentami i kosztami.

Czym jest eksport i import?

Eksportem nazywamy sprzedaż towarów, usług i innych dóbr materialnych, za granice państwa. Import jest rzeczą dokładnie odwrotną. Importowanie, czyli kupowanie towarów, usług i innych dóbr do polski, z zagranicy. W przypadku prawa europejskiego definicja mówi o granicach całej unii europejskiej. Wiele polskich firm inwestuje w rozwój i rozpoznawalność swojej marki za granicami państwa. Daje to duże szanse rozwoju, przede wszystkim poprzez zwiększenie sprzedaży. Poza tym często bywa, że Polskie produkty (tym bardziej za zachodnią granicą) odznaczają się stosunkowo niską ceną, przy tym nie odbiegając, a nawet przewyższając jakościowo rodzime produkty danego kraju. Przedsiębiorcy często decydują się także na import towarów. Wiąże się to zazwyczaj lub przede wszystkim, z niższą ceną np. półproduktów. Firmy mogą sprowadzać surowce na własne potrzeby (np. na produkcje), a nadmiar importowanego towaru często zostaje sprzedany, z zyskiem.

Formalności i zagrożenia

Oczywiście, duże możliwości wiążą się z dużym ryzykiem. Firma współpracująca z zagranicznymi dostawcami musi zmierzyć się z wieloma przeciwnościami, jakie już na samym początku narzuca państwo. Pierwszą utrudnieniem są podatki. Sprowadzając towar musimy opłacić:

  • Cło
  • Podatek akcyzowy
  • Pełny VAT (którego nie płacisz przy zakupie towaru)

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek współpracy z firmami zagranicznymi trzeba się zarejestrować w systemie EORI. Na moment przewozu trzeba też pamiętać o potrzebnych dokumentach, takich jak faktura zakupu, wszelkiego rodzaju pozwolenia i dokumenty potwierdzające spełnienie wymogów fitosanitarnych (w przypadku różnego rodzaju surowców), bez których towar może nie przekroczyć granicy. Aby nie tracić czasu na tego typu dokumenty, ich tłumaczenie itd. Możemy skorzystać z usług firm, które profesjonalnie zajmują się wsparciem przedsiębiorstw, importujących i eksportujących towar. Przykładem takiej firmy jest Export Management, która zapewnia profesjonalne wsparcie firmom współpracującym z zagranicznymi przedsiębiorstwami. Pomoże ona rozwiązać problemy związane z eksportem, przetłumaczyć wszelkiego rodzaju dokumenty, czy listy. Firmy eksportujące towary, musza liczyć się z różnicami rynkowymi, kulturowymi itp. Trudno jest też zdobyć zaufanie potencjalnego klienta, a rynek może nie być tak chłonny, jak bardzo byśmy chcieli. Dlatego warto skorzystać z pomocy firm, które mają w tej dziedzinie doświadczenie. Mogą one skutecznie pozyskiwać kontrahentów i zapewnić nam zabezpieczenie np. w postaci odpowiedniej umowy.

Opracowanie:
Krościenko Wyżne, Południowa 177
tel. 501 787 150
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz