Materiał Partnera

Jak efektywnie ocieplić dom?

Jak efektywnie ocieplić dom?

Odpowiednie i efektywne ocieplenie budynku zmniejsza rachunki za ogrzewanie i pozwala nam stworzyć energooszczędny dom. Podnosi również komfort życia jego mieszkańców. Jest to jeden z ważniejszych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę przy budowie lub renowacji obiektu. Jak zatem ocieplić dom, aby efekt był rzeczywiście satysfakcjonujący? Jaki materiał izolacyjny wybrać?

Ocieplanie wewnętrzne czy zewnętrzne

W Polsce ocieplanie wewnętrzne elewacji budynku jest mniej popularne i wykonuje się ją tylko wtedy gdy nie da się tego zrobić od strony zewnętrznej. Zazwyczaj należą do nich budynki konserwacyjne lub mieszkania w obiekcie, który w całości nie będzie podlegał modernizacji. Te rozwiązanie zmniejsza również wielkość pomieszczeń. Ocieplanie zewnętrzne jest prostsze, szybsze i efektywniejsze, bo zapewnia większą termoizolacyjność. Zwiększa również atrakcyjność elewacji i jest trwalsze.

Jak wybrać skuteczną izolację termiczną?

Skuteczna izolacja termiczna to dobry jakościowo materiał izolacyjny, który doskonale ochroni dom przed stratą ciepła, jest ekologiczny, trwały i przyjazny środowisku. Zwróćmy uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła λ, który powinien być jak najmniejszy. Zapewni to przegrodom niższy współczynnik przenikania ciepła U, który zgodnie z przepisami nie powinien przekraczać 0,23 W/(m2·K), po 31 grudnia 2020 r. będzie to 0,20. Dzięki temu latem wnętrze będzie się mniej nagrzewać, a zimą nie utraci tyle ciepła. W ubiegłych latach budynki ocieplało się wełną mineralną lub styropianem. Dzisiaj istnieją inne skuteczne metody, takie jak natrysk pianki poliuretanowej . Podstawowym kryterium wyboru odpowiedniego materiału izolacyjnego jest jego zastosowanie, niezmienność parametrów i trwałość. Pamiętajmy też, aby ocieplanie budynków było wykonane rzetelnie, przez odpowiednich fachowców.

Wybór materiału izolacyjnego

Często przegrody zewnętrzne ociepla się styropianem ( ściany, podłogi, dachy płaskie) lub wełną mineralną ( ściany, dachy). Tam, gdzie styropian - polistyren ekspandowany EPS, ma kontakt z wodą, można zastosować polistyren ekstradowany XPS tzw. styrodur.  Jednak dzisiaj najbardziej ekonomicznym i skutecznym materiałem jest pianka zamkniętokomórkowa . Jest ona doskonałym hydro i termo izolatorem np.  na fundamenty.  Szczególnie polecana jest w starym budownictwie, gdzie idealnie wypełni nierówności w fundamentach. Do izolacji dachów i poddaszy najlepiej sprawdza się pianka poliuretanowa otwartokomórkowa . Oba rodzaje pianek nanosi się natryskowo, daje nam to jednolitą izolację bez spoin i mostków termicznych.  Fachowe wykonanie ocieplenia budynku uzyskamy od firmy Arpi Joanna Szczęsna. Doświadczeni fachowcy pomogą nam efektownie ocieplić budynek, tak aby uzyskać satysfakcjonujący efekt. Wciąż wiele budynków w Polce nie ma zastosowanego ocieplenia i koszty ogrzewania są wysokie. Pamiętajmy, że można to zmienić, a taka inwestycja szybko nam się zwróci.

Opracowanie:
Męcikał, Rzeczna 9
tel. 48570212727
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz