Materiał Partnera

Jak działają wciągniki elektryczne?

Jak działają wciągniki elektryczne?

Wciągniki elektryczne dla większości osób mogą być zagadką. Mało kto wie, do czego są przeznaczone te mechanizmy oraz czym tak naprawdę się charakteryzują. Nie są one bowiem często spotykane. Jest to jednak urządzenie bardzo doceniane i stanowiące nieodłączną część wyposażenia niektórych zakładów pracy. Warto wiedzieć, co to jest wciągnik elektryczny, gdzie może być zastosowany oraz w jaki sposób działa.

Warto zacząć od przybliżenia samej definicji wciągnika. Jest to urządzenie dźwignicowe, które zaliczane jest do grupy cięgników. Rolę cięgna może pełnić stalowa lina lub łańcuch, do którego mocowany jest zaczep lub zblocze hakowe. Wciągnik charakteryzuje się zwartą budową i zwykle niewielkimi gabarytami oraz tym, że obudowa mechanizmu podnoszenia stanowi jego konstrukcję nośną. Jeśli chodzi o wciągniki elektryczne to stanowią one element większego urządze­nia dźwignicowego, jakim jest żuraw stacjo­narny, suwnica czy wciągarka bramowa. Wciągniki dzielą się na linowe i łańcuchowe. Oba rodzaje występują w wersjach stacjonarnych (bez możliwości przemieszczania) oraz ruchomych- z wózkiem poruszającym się po torze jezdnym. Zasilane są napięciem 400 V, natomiast w przypadku wciągników linowych opcjonalne jest również wykorzystanie napięcia od 230 do 660 V.

Gdzie stosuje się wciągniki elektryczne?

Wciągniki elektryczne znajdują zastosowanie w wielu branżach, między innymi w zakładach produkcyjnych i warsztatach. Można powiedzieć, że są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie potrzebne jest przemieszczanie ładunków w pionie lub w jednej płaszczyźnie

Jak podkreślają fachowcy z firmy Elwiko: „Wciągnik elektryczny to bardzo duże ułatwienie pracy w różnego rodzaju przedsiębiorstwach. Coraz więcej firm budowlanych czy produkcyjnych decyduje się na zakup właśnie wciągnika”

Zastosowanie tego mechanizmu minimalizuje pracę ręczną przy czynnościach transportowo-przeładunkowych. Dzięki temu zwiększa się wydajność na stanowiskach pracy oraz następuje znaczna poprawa bezpieczeństwa pracy. Oprócz tego są wytrzymałe i nie zużywają zbyt wiele energii, co pozwala na dodatkowe oszczędności. Nie wy­magają również specjalnej konserwacji, gdyż wykonane są z trwałych materiałów, by mogły pracować w każdych warunkach atmosferycznych. Są one bowiem wykorzystywane zarówno w halach czy fabrykach, jak również w pracach wykonywanych na zewnątrz.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz