Artykuł sponsorowany

Jak działają układy klimatyzacji z bezpośrednim odparowaniem?

Jak działają układy klimatyzacji z bezpośrednim odparowaniem?

Klimatyzacja nie jest już luksusem. Korzystają z niej nie tylko biura i inne budynki użyteczności publicznej, ale też domy jednorodzinne i mieszkania. Podstawowe urządzenia typu split i multi split można określić jako systemy bezpośredniego odparowania, które wpływają ściśle na pobieranie ciepła z powietrza. Wszystko zawdzięczamy tzw. czynnikowi chłodniczemu. Jak dokładnie działają systemy klimatyzacji z bezpośrednim odparowaniem?

Podział systemów klimatyzacyjnych

Systemy klimatyzacyjne pod względem procesu schładzania można podzielić na dwa typy. Pierwszy to klimatyzacja z bezpośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego, a drugi: klimatyzacja o pośrednim jego odparowaniu. Bezpośrednie odparowanie polega na ścisłym pobieraniu ciepła od schładzanego powietrza przez czynnik chłodniczy. Pośrednie odparowanie objawia się natomiast uprzednim schładzaniem cieczy pośredniczącej przez czynnik chłodniczy, a następnie dopiero odbieraniem ciepła od powietrza.

Czym są systemy bezpośredniego odparowania?

Systemami bezpośredniego odparowania są urządzenia typu split (przeznaczone tylko do jednego pomieszczenia), multi split (do wielu pomieszczeń) i systemy ze zmiennym przepływem czynnika chłodzącego, które cieszą się dużą popularnością.

Systemy klimatyzacyjne wraz z niezbędnymi akcesoriami można nabyć w hurtowni klimatyzacyjnej i wentylacyjnej Pefra z Wrocławia. Wśród asortymentu firmy znaleźć można funkcjonalne i niezawodne klimatyzatory kilku producentów: Samsung, Rotenso, AlpicAir i Haier. Występują tu różne modele, m.in. ścienne, do zabudowy lub rozbudowane systemy ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego.

Jak działają systemy bezpośredniego odparowania?

Systemy bezpośredniego odparowania zbudowane są z jednostki wewnętrznej (ulokowanej w środku budynku) i zewnętrznej (umieszczonej na elewacji budynku), połączonych kilkoma przewodami. W rurach krąży czynnik chłodniczy, odpowiadający za ochładzanie lub ocieplanie powietrza.

Jednostki wewnętrzne posiadają tzw. wymiennik bezpośredniego odparowania czynnika chłodniczego (parowacz), wentylator promieniowy lub poprzeczny, element dławiący i sterujący.

Jednostki zewnętrzne pełnią funkcję agregatów skraplających. Są zbudowane ze sprężarki, skraplacza i wentylatorów.

Klimatyzatory każdego typu pobierają bezpośrednio ciepło od schładzanego powietrza. Jest to możliwe dzięki współpracy jednostki zewnętrznej, wewnętrznej i czynnika chłodniczego. Dzięki obecności pompy ciepła możliwe jest ogrzewanie pomieszczeń. Ruch czynnika chłodniczego jest wtedy odwrócony.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz