Artykuł sponsorowany

Jak działają stacje uzdatniania wody?

Jak działają stacje uzdatniania wody?

Uzdatnianie wody to proces, w trakcie którego wodzie nadaje się właściwości odpowiadające normom regulującym jej zastosowanie. Zadaniem stacji uzdatniania wody jest oczyszczanie wód gruntowych, które potem są dostarczane do mieszkań i domów. Kojarzą się głównie z wielkimi budynkami, podobnymi do oczyszczalni, które zaopatrują w wodę wiele osób. W dzisiejszych czasach każdy jednak może mieć swoją prywatną stacje uzdatniania wody. Jak działają takie urządzenia? Zobacz!

Stacje uzdatniania wody – czym są?

Stacje uzdatniania wody to specjalnie zbudowane urządzenia, których zadaniem jest polepszenie parametrów wody. Ich wielkość, konstrukcja oraz cena zależą głównie od preferencji użytkownika.

„Wybór odpowiedniego systemu uzdatniania wody zawsze powinna poprzedzać jej analiza fizykochemiczna. Znając jej parametry, a szczególnie te, które należy poprawić, można wybrać odpowiednią metodę uzdatniania.” – doradza ekspert z firmy H2O.

Najczęściej stosowanymi metodami uzdatniania wody są:

  • napowietrzanie – działanie mające na celu usunięcie z wody żelaza i manganu,
  • zmiękczanie – polegające na ograniczeniu tworzenia się kamienia,
  • filtracja na węglu aktywnym, której zadaniem jest poprawa walorów smakowych i usunięcie nadmiaru chloru z wody.

Jak działają stacje uzdatniania wody?

Uzdatnianie wody to proces, do którego przeprowadzenia niezbędna jest analiza wody. Wykonuje się ją w konkretnym celu – wybór stacji uzdatniania wody zależy od napotkanego problemu. Dlatego też, dostępne na rynku stacje uzdatniania realizują wyspecjalizowane zadania, takie jak:

  • usuwanie manganu i żelaza – stacje tego typu stosują funkcje wczesnego napowietrzania wody. Dzięki temu żelazo i mangan w wodzie stają się nierozpuszczalne, a następnie usuwane
    z łatwością przez wbudowany w stację filtr,
  • usuwanie azotanów – stacje, które mają rozwiązać ten problem, są wyposażone w specjalne butle z roztworem solanki, który eliminuje zanieczyszczenia azotanowe w wodzie,
  • usuwanie bakterii – stacje tego typu są wyposażone w lampy bakteriobójcze. Ich zastosowanie zabezpiecza całą instalacje przed skażeniem bakteriologicznym. Wykorzystują one promieniowanie UV, co pozwala na skuteczną dezynfekcję wody.

W ofercie producentów systemów do uzdatniania wody można znaleźć także urządzenia wielofunkcyjne, których działanie opiera się na wykorzystaniu wielu sposobów filtracji
i uzdatniania wody. Prawidłowy proces polepszania parametrów wody pitnej może przynosić korzystne skutki zdrowotne, a dodatkowo chroni przed dolegliwościami spowodowanymi spożywaniem skażonej wody.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz