Materiał Partnera

Jak działają skupy złomu?

Jak działają skupy złomu?

Działalność skupów złomu w Polsce obejmuje przyjmowanie niesprawnych i starych aut oraz problematycznych odpadów. Metale, tworzywa sztuczne, części samochodowe zalegające na terenie prywatnych posiadłości szpecą, a nawet stwarzają zagrożenie dla ludzi i środowiska. Oddanie ich do stacji demontażu pozwala przeprowadzić utylizację i recykling zgodnie z regulacjami prawnymi.

Zapisy w prawie polskim i dyrektywy unijne są jednoznaczne — jasno precyzują sposób, w jaki niesprawne samochody, odpady plastikowe, metalowe czy chemiczne powinny być składowane. Oddanie ich do legalnie działających skupów złomu umożliwia nie tylko ochronę ludzi i środowiska, ale także jest okazją do zarobku. Wiele z problematycznych odpadów może zostać poddanych recyklingowi, a więc zyskać drugie życie niższym nakładem finansowym i energetycznym.

Zakres usług skupów złomu

Skupy zajmują się złomowaniem pojazdów oraz utylizacją odpadów metalowych czy plastikowych. Jednak to nie jedyne ich zadanie. Bardzo często licencjonowane punkty, takie jak Auto Złom Żory, rozbudowują swoją ofertę o sprzedaż części samochodowych.

Skup złomu:

  • przyjmuje pojazdy, które z powodu zużycia lub znacznych zniszczeń nie nadają się do naprawy czy dalszej eksploatacji,
  • przyjmuje złom i plastik, a także inne odpady: tworzywa sztuczne, akumulatory, miedź, puszki, akumulatory, metale kolorowe, mosiądz i żeliwo,
  • demontuje auta i wystawia zaświadczenia o kasacji,
  • świadczy usługi pomocy drogowej, udzielając pomocy na miejscy wypadku (transport lawetą) oraz holowania,
  • magazynuje i sprzedaje części samochodowe — elementy karoserii, felgi, chłodnice, silniki,
  • zajmuje się mechaniką samochodową, świadczy usługi wulkanizacyjne, serwis i wymianę opon.

Zakres usług konkretnego punktu zależy oczywiście od kompetencji zatrudnionego personelu. Zanim zdecydujesz się skorzystać z oferty wybranej firmy, zwróć uwagę na to, czym dokładnie się zajmuje.

Kiedy udać się do skupu?

Najczęstszą przyczyną, dla której klienci odwiedzają skupy złomu, jest chęć oddania samochodu do kasacji lub pozbycia się uciążliwych odpadów metalowych, plastikowych czy chemicznych. Warto też odwiedzić stację demontażową, kiedy szukasz nowych lub używanych zamiennych części samochodowych. W takich miejscach możesz znaleźć w okazyjnych cenach nie tylko elementy zewnętrzne, ale też podzespoły — silniki, klocki hamulcowe, skrzynie biegów. To rozwiązanie, które cieszy się popularnością wśród klientów prywatnych i zawodowych mechaników. Pozwala zoptymalizować koszty naprawy lub modernizacji pojazdu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz