Materiał Partnera

Jak działają pompy ciepła i jakie mogą być ich rodzaje?

Jak działają pompy ciepła i jakie mogą być ich rodzaje?

Wśród dostępnych na polskim rynku ekologicznych systemów grzewczych niezwykle wydajnym, a zarazem uniwersalnym rozwiązaniem są pompy ciepła. W zależności od źródła, z którego czerpią energię, znajdują zastosowanie w różnych warunkach. Ich rosnąca popularność sprawia, że maleją koszty instalacji tych systemów. Przyjrzyjmy się bliżej zasadzie ich działania oraz typom.

Jak działa pompa ciepła?

Pierwszą istotną kwestią, o jakiej trzeba wspomnieć, jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych, pompy ciepła nie produkują energii. Nie pojawia się więc w odniesieniu do nich problem dostarczenia paliwa. Korzystają one w ogromnych pokładów energii skumulowanych w naturalnych źródłach, do których zaliczamy grunt, wodę i powietrze.

Działanie pompy ciepła opiera się na procesach termodynamicznych, dzięki którym przetworzona zostaje energia wspomnianych źródeł na energię cieplną wewnątrz budynku. Choć ich temperatura nie różni się od tej na zewnątrz i są niższe od tej, którą chcemy uzyskać wewnątrz, to temperatura uzyskanej w takim procesie wody użytkowej może sięgnąć nawet ponad 50 stopni Celsjusza.

Pompy ciepła wykorzystują w swojej pracy lewobieżny obieg termodynamiczny. W jego zamkniętym systemie krąży czynnik roboczy, którym najczęściej jest glikol. Energia elektryczna, która zasila pompę obiegową, wymusza jego obieg w układzie. Czynnik ten jest najpierw odparowywany w parowniku, co pozwala odebrać energię ze źródła. W postaci pary trafia on do sprężarki – tu wzrasta ciśnienie oraz temperatura. Jako gaz wędruje dalej do skraplacza, gdzie oddaje energię i ulega skropleniu. Zawór rozprężny obniża temperaturę i ciśnienie czynnika roboczego.

Pompy ciepła to całkowicie bezobsługowe systemy grzewcze, czerpiące z energii odnawialnej, dzięki czemu będą atrakcyjnym rozwiązaniem dla każdego nowoczesnego budynku. Ich sprzedażą, montażem oraz serwisowaniem zajmuje się firma ANDRE-TECH.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Rodzaje pomp ciepła są związane z dolnymi źródłami energii, którą przetwarzają, a więc wodą, powietrzem i gruntem. W Polsce największą popularnością cieszą się pompy gruntowe, których częstym elementem jest kolektor gruntowy.

Do ich instalacji potrzebna jest niewielka powierzchnia, ale konieczne jest wykonanie odwiertu pod pompę ciepła – energia pobierana jest bowiem z gruntu znajdującego się głęboko pod powierzchnią. Kolektory mają za zadanie magazynować energię wykorzystywaną przez pompy do pracy.

Powietrzne pompy ciepła pobierają energię bezpośrednio z otaczającego ją powietrza.

Alternatywę stanowi natomiast poziomy wymiennik ciepła, który magazynuje energię słoneczną zalegającą w gruncie, a ponadto może być wykorzystywany do uzyskiwania ciepła z jeziora.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz